یکشنبه, 6 اسفند 1402
مشروح خبر :: سد «ماشکید سفلی» سراوان ۳۱ درصد پیشرفت فیزیکی دارد/ بهره‌برداری سد در سال ۱۴۰۴

مدیرعامل آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان:

سد «ماشکید سفلی» سراوان ۳۱ درصد پیشرفت فیزیکی دارد/ بهره‌برداری سد در سال ۱۴۰۴

مدیرعامل آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان گفت: سد «ماشکید سفلی» در شهرستان سراوان به منظور تأمین آب شرب شهرستان سراوان و سیرکان در حال اجرا است و ۳۱ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان، محمدامین بارانی مدیرعامل آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان در جریان بازدید از پروژه احداث سد ماشکید سفلی در شهرستان سراوان، درخصوص اهداف این سد اظهار داشت: احداث سد ماشکید سفلی در ۵۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر سراوان واقع در استان سیستان و بلوچستان با هدف ‌بهره‌برداری از جریان‌های سطحی به منظور تأمین آب شرب شهر سراوان، توسعه کشاورزی، جلوگیری از خطر سیلاب‌های فصلی و همچنین اشتغالزایی و ارتقاء وضعیت اقتصادی و اجتماعی استان، بهبود آبیاری ۴۳۵ هکتار از اراضی کشاورزی، جلوگیری از خسارت سیلاب‌های مخرب و جلوگیری از خروج مقادیر زیادی از رواناب‌های فصلی آغاز شد.

مدیرعامل آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان با بیان اینکه پیشرفت فیزیکی این طرح تاکنون ۳۱ درصد بوده است، با اشاره به ویژگی‌های این سد افزود: سد ماشکید سفلی از نوع بتن غلطکی با طول تاج ۱۴۵۴متر، عرض تاج هشت متر و ارتفاع ۳۸ متر از پی است.

وی با اشاره به حجم مخزن ۱۵۲ میلیون مترمکعبی این سد اظهار داشت: مبلغ اولیه قرارداد ۳۰۷۲ میلیارد ریال است که تاکنون ۲۹۰۱ میلیارد ریال آن هزینه شده است.

بارانی در پایان اضافه کرد: میزان اعتبار ابلاغی این طرح برای سال جاری ۹۶۵ میلیارد ریال از محل اعتبارات عمومی و مبلغ دو هزار میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی است و مبلغ مورد نیاز برای اتمام این پروژه ۵۰ هزار میلیارد ریال است. 

معاون آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: در صورت تأمین اعتبار به موقع عملیات اجرایی این پروژه در سه ماهه سوم سال ١٤٠٤ به اتمام خواهد رسید.

کد خبر: 70465
  تاریخ خبر : 1402/09/15
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/09/15
 درگی
 166