شنبه, 12 اسفند 1402
مشروح خبر :: طرح‌های صنعت استان فارس برای کاهش مصرف آب؛ از بازچرخانی آب تا استفاده از خنک‌کننده هوا و روغن

در نشست شرکت آب منطقه‌ای و سازمان صمت استان فارس مطرح شد؛

طرح‌های صنعت استان فارس برای کاهش مصرف آب؛ از بازچرخانی آب تا استفاده از خنک‌کننده هوا و روغن

در نشست هم‌اندیشی شرکت آب منطقه‌ای و سازمان صمت استان فارس با هدف بهینه‌سازی مصرف آب در واحدهای صنعتی استان، بر اجرای طرح بازچرخانی و استفاده از پساب‌های صنعتی و ارزیابی نقش واحدهای صنعتی در حفاظت از منابع آب سطحی و زیرزمینی تأکید شد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای فارس، محمدمهدی شریفی مجری طرح اطلاع‌رسانی، آموزش و فرهنگ‌سازی آب منطقه‌ای فارس در این نشست در خصوص طرح احیاء و تعادل‌بخشی و نیز پروژه اطلاع‌رسانی، آموزش و فرهنگ‌سازی که وظیفه آن انعکاس نتایج دیگر پروژه‌های طرح احیا و تعادل‌بخشی و همچنین نهادینه کردن فرهنگ بهینه مصرف آب در کلیه بخش‌های شرب و بهداشت، صنعت و خدمات و کشاورزی می‌باشد سخن گفت و اظهار داشت: هدف نهایی فرهنگ‌سازی اصلاح الگوی مصرف آب توسط بهره‌برداران است.

وی، از مدیران سازمان صنعت، معدن و تجارت درخواست کرد با همکاری و همیاری در اطلاع‌رسانی مواردی همچون استفاده از پساب تصفیه شده شهرها به جای استفاده از آب استحصالی از منابع آب زیرزمینی و سطحی، بازچرخانی آب در صنایع، تصفیه پساب خروجی از صنایع  را در اولویت قرار دهند.

شریفی با تاکید بر نقش موثر صاحبان صنایع در جهت فرهنگ‌‍سازی و مصرف بهینه منابع آب گفت: بهینه‌سازی مصرف آب در صنایع یکی از اولویت‌هایی است که باید دنبال گردد و از همه ظرفیت‌های قانونی در این عرصه باید بهره گیری شود.

 شریفی با بیان اینکه بازگردانی آب یا اصلاح آب یکی از راهکارهای استفاده مجدد از آب‌های مصرف شده در صنعت است، گفت: دراین رویکرد تلاش می‌شود تا کیفیت پساب‌ها به حد مطلوبی برسد. به عبارت دیگر، در فرآیند بازگردانی آب هدف اصلی جداسازی مواد معلق و آلاینده‌های موجود در آن می‌باشد تا بتوان از این آب در کشاورزی و صنعت مجدد استفاده نمود.

علی اکبر بازیار مدیر حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای فارس نیز در ادامه این نشست با تشریح وظیفه معاونت حفاظت شرکت آب منطقه‌ای گفت: تأمین آب پایدار برای بهره‌برداران شامل بهره‌برداران مصارف صنعتی و حفاظت و صیانت از منابع آب از جمله این وظایف است؛ چنانچه در عرصه‌های مختلف اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی شود، به خصوص در جلوگیری از اضافه برداشت‌ها، منجر به توسعه صنایع خواهد شد چرا که تخصیص جدید آب به صنایع و توسعه آن از محل پرکردن چاه‌ها و جلوگیری از اضافه برداشت از چاه‌ها امکانپذیر می‌باشد.

بازیار در ادامه به موضوع امکان خرید آب چاه‌های کشاورزی توسط صنایع اشاره کرد و گفت: یکی از بزرگ‌ترین معضلاتی که از گذشته تا امروز انسان با آن مواجه بوده است، مصرف بی رویه منابع آبی در بخش‌های صنعتی، کشاورزی و شهری می‌باشد که خطر جدی برای سفره‌های آب زیرزمینی به شمار می‌رود، این موضوع به سادگی برای صنایع تأمین آب می‌کند و به توسعه صنایع نیز کمک می‌شود. جانمایی صنایع باید با توجه به حجم و کیفیت آب مورد نیاز و شرایط آبی منطقه در نظر گرفته شود.

 محمدرضا احمدی نماینده مجری طرح تعادل‌بخشی شرکت آب منطقه‌ای نیز با بیان اینکه علاوه بر مصرف بی‌رویه آب‌های شیرین، ورود آلاینده‌های شیمیایی و میکروارگانیسم‌های متعدد به آن‌ها سلامت طبیعت و محیط زیست را به خطر انداخته است، گفت:  استفاده از ظرفیت شهرستان‌های دارای صنایع بیشتر و تشکیل جلسات جهت فرهنگ‌سازی مصرف بهینه آب راه‌گشای بسیاری از مشکلات است و این موضوع می‌تواند گام بزرگی در راستای فرهنگ‌سازی مصرف بهینه آب باشد.

همچنین این مقام مسئول از نقش پیام‌رسانی شرکت‌ها و سازمان‌هایی همچون صنایع کوچک، شهرک‌های صنعتی، سازمان حمایت از تولیدکننده و مصرف‌کننده، صنایع دستی، اصناف مختلف و ستاد رفع موانع تولید در راستای رسیدن به اهداف پروژه مصرف بهینه آب در صنایع  سخن گفت و افزود: همه باید در این عرصه احساس مسئولیت کنند، بهینه سازی مصرف آب از عهده یک یا دو دستگاه و صنعت بر نمی‌آید و این موضوع یک تکلیف و رسالت همگانی است.

وی اضافه کرد: راهکارهای متعددی برای جلوگیری از مصرف بیش از اندازه آب‌های شیرین و آلوده شدن آن‌ها در زندگی صنعتی و شهری ارائه شده است؛ تصفیه آب خاکستری و فاضلاب‌های شهری و صنعتی و استفاده مجدد آن‌ها از جمله این راهکارها است.

حمیدرضا حیدری رئیس گروه احیا و تعادل‌بخشی شرکت آب منطقه‌ای فارس نیز با اشاره به نگرانی‌هایی نسبت به منابع آب، بیان کرد: ما در این عرصه با  چالش‌هایی مواجه هستیم و  نیاز به فرهنگ‌سازی مصرف بهینه آب داریم، طرح‌های صنعتی و  دیگر پروژه‌ها چنانچه با فرهنگ‌سازی و همراهی مردم باشد موفقیت‌آمیز خواهد بود.

محمد رحیمی رئیس طرح‌ها و سرمایه‌گذاری سازمان صنعت، معدن، تجارت فارس نیز در این نشست با اشاره به اینکه دغدغه این سازمان نیز تأمین آب پایدار است افزود: تأمین آب پایدار رگ حیاتی برای صنایع است،  آب را به عنوان یکی از اصلی‌ترین مواد اولیه می شناسیم، لذا محل تأمین آب صنایع باید روشن شود تا بتوانیم هدفمندتر نسبت به موضوع فرهنگ‌سازی و صرفه جویی مصرف آب فعالیت کنیم.

رئیس طرح‌ها و سرمایه‌گذاری سازمان صنعت، معدن، تجارت فارس به موضوع بازچرخانی آب در واحدهای صنعتی اشاره کرد و گفت: بازچرخانی مصرف نهایی را کاهش می‌دهد ولی گاه هزینه اولیه برای این کار در توان عمده صنایع نیست و برای این موضوع باید فکری کرد که برای صنایع هم مزیت داشته باشد.

رحیمی با بیان اینکه ابتدا باید به سراغ صنایع پرآب بر برویم گفت : باید  از روش‌های مختلفی استفاده کنیم و در کنار اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی، مشوقی نیز در نظر گرفته شود که مورد استقبال قرار گیرد؛ خرید چاه‌های کشاورزی هزینه‌های هنگفتی برای صنایع ایجاد می‌کند که خصوصا در زمان تأسیس توجیه پذیر نیست. در برخی صنایع آب در کالای تولیدی وارد می‌شود که تقریبا چندان کاهشی در میزان مصرف آب نمی‌توان داد ولی آبی که در فرآیند تولید مصرف می‌شود با روش‌های مختلف می‌توان کاهش داد.

وی در پایان گفت: یکی از راه‌های کاهش عمده مصرف آب در صنایع، تبدیل خنک‌کننده آبی به خنک‌کننده هوا و روغن است این طرح در تعدادی از صنایع اجرا شده و یا در حال اقدام است.

حمدالله پیشرو کارشناس واحد طرح‌ها و سرمایه‌گذاری نیز در این نشست راهکارهایی برای بهینه‌سازی مصرف آب در صنعت ارائه داد و گفت:  برای موفقیت در اطلاع رسانی لازم است که در کنار کارهای کلی، فعالیت‌ها به صورت جزئی و تخصصی مورد بررسی قرار گیرد، تا بتوان موضوع را به صورت پروژه محور پیش برد و پایش کرد. علاوه بر این برای کاهش مصرف هرگونه کالا و خدمات در کنار آموزش و اطلاع رسانی، جنبه‌های اقتصادی موضوع نیز اهمیت دارد که باید به آن پرداخت.

دراین نشست شرکت مشاور به تشریح سیمای آب استان، چالش‌های موجود در منابع آبی و خساراتی که به آبخوان‌ها و بهره‌برداران وارد شده است پرداخت و در نهایت دستاوردهایی که پروژه فرهنگ‌سازی می‌تواند داشته باشد را تبیین کرد.

کد خبر: 70471
  تاریخ خبر : 1402/09/15
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/09/15
 روابط عمومی
 140