شنبه, 12 اسفند 1402
مشروح خبر :: اجرای 76 پروژه پژوهشی در شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی/ حمایت از دانش‌بنیان‌ها سرمایه‌گذاری است

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی خبر داد:

اجرای 76 پروژه پژوهشی در شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی/ حمایت از دانش‌بنیان‌ها سرمایه‌گذاری است

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی با بیان اینکه حمایت از دانش بنیان‌ها سرمایه‌گذاری است، از اجرای 76 پروژه پژوهشی در این شرکت خبر داد و گفت: این شرکت آمادگی دارد از طرح‌های پژوهشی و تحقیقاتی حمایت کند.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی، یوسف غفارزاده مدیرعامل این شرکت در حاشیه افتتاحیه نمایشگاه «رینوتکس» اظهار کرد: شرکت آب منطقه‌ای استان تعداد ۷۶ پروژه‌ پژوهشی در محورهای سد و شبکه، منابع آب، محیط زیست، فناوری‌های مورد نیاز بخش آب، اقتصاد آب، رودخانه و سواحل، مباحث اجتماعی، ظرفیت‌سازی و حقوق آب، مدیریت، ریسک و بحران و مدیریت و برنامه‌ریزی انجام داده است.

وی در تشریح اولویت‌های تحقیقاتی شرکت آب منطقه‌ای استان برای سال ۱۴۰۲ افزود: اولویت‌های تحقیقاتی این شرکت در دو بخش تقاضامحور و پایان‌نامه دانشجویی بوده که عناوینی چون «کاربرد تکنیک‌های داده‌کاوی و هوش مصنوعی در تحلیل ایمنی سد»، «ارزیابی آسیب‌پذیری سدهای استان و ارائه راهکارهای کاهش آسیب» و «تعیین دبی تاب‌آوری رودخانه‌ها در محل ایستگاه‌های هیدرومتری» جزو اولویت‌های تحقیقاتی در بخش پایان‌نامه دانشجویی است.

غفارزاده با اشاره به چالش‌ها و نیازهای فناورانه این شرکت نیز خاطرنشان کرد: در حوزه سد و تاسیسات آبی، فناوری‌های نوین شناسایی و تحلیل زون‌های نفوذپذیر در سدها، مصالح و فناوری‌های نوین آب‌بندی، سطح‌سنج، دیتالاگر، پزومتر الکتریکی و نشت‌سنج و سیستم هشدار وجود آلودگی در آب و در حوزه شبکه‌های آبیاری و زهکشی نیز فناوری‌هایی چون بهبود توزیع آب در شبکه‌های آبیاری و زهکشی و تحویل حجمی جریان و کاهش مصرف آب کشاورزی و برداشت از منابع آب سطحی، جزو نیازهای شرکت آب منطقه‌ای استان است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی افزود: در حوزه مهندسی رودخانه‌ها و سواحل، فناوری پهبادها، در حوزه محیط‌زیست و کیفیت منابع آبی، فناوری تولید سامانه‌های مختلف پایش کیفی و تولید کیت‌های سنجش، در حوزه پدافند غیرعامل، سیستم‌ها، تجهیزات و ابزار، در حوزه تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی، فناوری دستگاه حفر یاب، عمق یاب بیسیم و فاصله سنج‌لیزری، در حوزه بهبود مدیریت، فناوری دستگاه ذخیره ساز آفلاین و در حوزه آزمایشگاه آب نیز فناوری ساخت دستگاه نیز از جمله نیازهای فناورانه شرکت آب منطقه‌ای استان است.

وی در ادامه حیطه مطالعات پایه منابع آب نیز فناوری ایستگاه‌های هواشناسی سیار، ربات پیمایشگر، دیتالاگر اندازه‌گیری دبی چشمه و قنات، ساعت باران سنج ثبات، مولینه، سنسورهای مقاوم به شوری‌های خیلی بالا و سنسورهای دبی سنج آب رودخانه‌ها را از دیگر چالش‌ها شرکت آب منطقه‌ای استان عنوان کرد.

غفارزاده همچنین با تأکید بر استفاده از پتانسیل شرکت‌های دانش بنیان گفت: باید تدابیر جدی در زمینه استفاده از ظرفیت و پتانسیل شرکت‌های دانش بنیان در شرکت اتخاذ شود تا طی فرایند مناسب از فناوری‌های روز برای کاهش چالش‌ها و دغدغه‌های آبی استفاده کرد.

وی با بیان اینکه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان نوعی سرمایه‌گذاری بوده، خاطرنشان کرد: می‌توانیم با بها دادن به ابتکار و خلاقیت جوانان بستر لازم برای دستاوردهای پژوهشی و ترویج فناوری را فراهم کنیم.

کد خبر: 70498
  تاریخ خبر : 1402/09/15
 علی پورخیری
 106