یکشنبه, 6 اسفند 1402
مشروح خبر :: برگزاری مانورهای مدیریت بحران وزارت نیرو سبب ایجاد حس اعتماد در مردم می‌شود

رئیس گروه مدیریت بحران وزارت نیرو:

برگزاری مانورهای مدیریت بحران وزارت نیرو سبب ایجاد حس اعتماد در مردم می‌شود

رئیس گروه مدیریت بحران وزارت نیرو با بیان اینکه ایجاد اعتماد در میان مردم بخش مهمی از کار است، گفت: اینکه مردم بدانند مجموعه‌ای مانند صنعت آب و برق فعال بوده و با برگزاری اینگونه مانورها نیازهای آنان را به ویژه در مواقع ضروری تأمین می‌کند، سبب ایجاد حس اعتماد می‌شود.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی، علی رجبی رئیس گروه مدیریت بحران وزارت نیرو در مراسم افتتاحیه مانور منطقه‌ای مدیریت بحران جنوب شرق کشور در خراسان جنوبی، اظهار داشت: همکاران ما در صنعت آب و برق به شکل موفقی اهداف مانور منطقه‌ای جنوب شرق را تبیین کرده‌اند و مسئولان استان خراسان جنوبی بر این مانور واقف شده‌اند.

وی بیان کرد: ادعای صنعت آب و برق این است که بعد از نیروهای مسلح که بالاترین مانورها را در تراز عملیاتی با توجه به اقتدار و توانمندی‌های خود انجام می‌دهد، وزارت نیرو نیز با این مانورها بین دستگاه‌های اجرایی در سطح کشور بتواند جزو بالاترین‌ها باشد.

رئیس گروه مدیریت بحران وزارت نیرو اظهار داشت: عمده هدف پیش بینی شده برای اجرای این مانورها و از جمله کلیدواژه‌های مورد توجه در قانون مدیریت بحران و ذیل آن «درک خطر» است که ریشه بین‌المللی نیز دارد.

وی افزود: باید ابتدا مبنای صحیحی از خطر داشته باشیم تا بر مبنای آن نیازسنجی و تصمیم‌گیری کنیم که یکی از مهم‌ترین اهداف مانورهای سال جاری نیز تحقق این امر است؛ لذا اجرایی شدن این تصمیم نیازمند ابزارهایی است که با انسجام‌بخشی، مدیریت یکپارچه و سازماندهی منابع در جهت آن گام برداریم.

رجبی ادامه داد: برای تحقق این مهم نیاز به سنجش، نظارت و ارزیابی است؛ بنابراین صرف نظر از حضور تیم‌های عملیاتی چهار استان کشور در این مانور، ارزیابی‌ها در سه طرح راهبردی، عملیاتی و اجرایی انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: در مناطق محروم همچون خراسان جنوبی یا مناطق شرق و جنوب کشور، باید تلاش شود شرایط بهبود یابد، در همین راستا حوزه مدیریت بحران وزارت نیرو اهتمام لازم را به کار بسته و مقدمات نیز فراهم شده است.

رئیس گروه مدیریت بحران وزارت نیرو اضافه کرد: منطقه‌بندی می‌تواند قابلیتی را از طریق مدیریتی فراهم کند؛ همچنین برای فراهم کردن امکانات و تجهیزات، وزارت نیرو نیز توان خود را به کار گرفته است ولی اجرایی شدن این تصمیمات نیازمند همه پشتیبانی همه مجموعه‌ها است.

وی بیان کرد: قانون مدیریت بحران کشور ظرفیت بسیار خوبی در قالب ماده ۱۶ پیش بینی کرده اما پس از گذشت چهار سال از اجرای این قانون در کشور، هنوز ریالی تخصیص نیافته است.

رجبی عنوان کرد: در سطح کشور جلسات متعددی برای این مهم برگزار کردیم اما با توجه به مقاومت‌های سازمان بودجه هنوز فصل جدیدی در این خصوص تعریف نشده که نیاز به پیگیری دارد چراکه بدون پشتیبانی مالی، طرح‌ها قابلیت اجرایی ندارد.

وی یادآور شد: مانور منطقه‌ای مدیریت بحران در ششمین سال متوالی در حال برگزاری است که جنوب شرق کشور دومین مرحله آن با حضور چهار استان مجاور خراسان جنوبی برگزار می‌شود.

رئیس گروه مدیریت بحران وزارت نیرو اظهار داشت: برگزاری این مانور در خراسان جنوبی علاوه بر نمایش برخی از توانمندی‌ها، نواقصی را نیز شناسایی خواهد کرد که در قالب دستورالعمل پیگیری شده و در سطح کشور قابلیت اجرایی خواهد داشت.

کد خبر: 70539
  تاریخ خبر : 1402/09/15
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/09/21
 علی پورخیری
 89