جمعه, 31 فروردین 1403
مشروح خبر :: کمبود حجم آب را جدی بگیریم

یادداشت/ فیروز قاسم‌زاده

کمبود حجم آب را جدی بگیریم

میزان بارش‌ها از آغاز زمستان تاکنون ۵۰‌درصد کاهش داشته و با توجه به چنین شرایطی، مدیریت مصرف باید به‌عنوان یک الگوی جدی در دستور کار باشد و توجه همه اقشار جامعه به این موضوع به‌صورت جدی صورت پذیرد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از ایرنا، فیروز قاسم زاده سخنگوی صنعت آب در یادداشتی درباره وضعیت خشکسالی در کشور نوشته است: سال آبی ۱۴۰۳- ۱۴۰۲ در حالی ۱۲۷ روز خود را سپری می‌کند که پیش‌بینی‌های بارشی محقق نشده‌است و امسال به‌عنوان چهارمین سال خشک متوالی با کاهش جدی بارش روبه‌روست.

بارش‌های باران و برف هفته اخیر به‌ویژه در شمال‌غرب کشور نه‌تنها نتوانست کمبود بارش پاییزه را جبران کند، بلکه سهم زمستان نیز محقق نشده‌است.

پوشش برفی کشور با وجود رشد اندک نسبت به سال گذشته، همچنان با کاهش ۱۰‌درصدی نسبت به متوسط بلندمدت مواجه است. کاهش بارندگی‌های پاییز و زمستان دلیل کاهش بیش از ۱۰‌درصدی ورودی مخازن سدهای کشور است و با تنظیم و اجرای برنامه دقیق منابع و مصارف حوضه‌های آبریز و مدیریت مستمر مخازن سدها، حجم مخازن کشور در شرایط تقریبا برابر با سال گذشته حفظ شده است.

اکنون سدهای زنجیره کارون دارای ۶۲ پرشدگی، سدهای دریاچه ارومیه دارای ۲۹ درصد، سد زاینده‌رود ۲۲ درصد و سدهای پنج‌گانه تهران دارای ۱۴درصد پرشدگی است.

در چنین شرایطی مدیریت مصرف باید به‌عنوان یک الگوی جدی در دستور کار باشد. در بحث مدیریت مصرف، شبکه آب شرب ادارات و ارگان‌های دولتی باید رعایت لازم در کاهش مصرف را داشته باشند و توجه ویژه مردم عزیز در سطح خانوارها نیز به این موضوع ضروری است.

همچنین در بخش صنعت، استفاده از ظرفیت بازچرخانی و جایگزینی پساب به‌جای آب می‌تواند باعث کاهش مصارف شود. در بخش کشاورزی نیز، به‌عنوان اصلی‌ترین مصرف‌کننده آب، باید در رعایت الگوی کشت و استفاده از روش‌های کم آبیاری اهتمام جدی وجود داشته باشد.

وزارت نیرو مانند دو سال گذشته، برنامه‌ریزی لازم را برای عبور بدون تنش از شرایط پیک مصرف انجام داده و قطعا مدیریت مصرف در اجرای موفقیت‌آمیز این برنامه‌ها می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

کد خبر: 72031
  تاریخ خبر : 1402/11/23
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/11/23
 علی پورخیری
 218