جمعه, 31 فروردین 1403
مشروح خبر :: پروژه شیرین‌سازی ۱۰۰ هزار مترمکعب آب در شبانه روز در حال انجام است

وزیر نیرو:

پروژه شیرین‌سازی ۱۰۰ هزار مترمکعب آب در شبانه روز در حال انجام است

وزیر نیرو با بیان اینکه وزارت نیرو وضعیت آبی سیستان و بلوچستان را به صورت ویژه پیگیری می‌کند، گفت: شیرین‌سازی صدهزار مترمکعب درشبانه روز در طرح تأمین آب اضطراری سیستان و زاهدان در دستور کار است‌.

به گزارش شبکه خبری آب ایران، علی‌اکبر محرابیان امروز، سه‌شنبه (۲۴ بهمن) در جریان سفر به سیستان و بلوچستان که به منظور بررسی وضعیت پروژه‌های مهم آبرسانی در استان صورت گرفت، از آب شیرین‌کن طرح تأمین آب اضطراری منطقه سیستان و زاهدان بازدید و بیان کرد: با توجه به شرایط آبی منطقه و محدودیت‌های موجود در تأمین آب شرب سیستان و زاهدان، وزارت نیرو از سال گذشته تمامی تلاش خود را برای تامین منابع آب جایگزین به‌کار گرفته است.

وی با بیان اینکه در این زمینه بسته‌ای از برنامه‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت طراحی شده است، افزود: طرح تأمین آب اضطراری از دشتک در همین راستا و به دلیل ضرورت تامین آب از منابع موجود در منطقه تا زمان تکمیل طرح‌های میان‌مدت و بلندمدت، مطالعه و اجرا شده است.

محرابیان با اشاره به این که به منظور اجرای این طرح، احداث و آماده‌سازی دستگاه‌های آب شیرین‌کن در دستور کار قرار گرفت، گفت: شیرین‌سازی آب در دشت هامون هیرمند از طریق سیستم اسمز معکوس (RO) که جدیدترین روش شیرین‌سازی در دنیاست صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: با توجه به حجم آب قابل تأمین بر اساس محاسبات صورت گرفته از میزان ذخیره سفره، طراحی آب‌ شیرین‌‌کن برای احداث در این پروژه مهم، به میزان ۱۰۰ هزار مترمکعب در شبانه‌روز صورت گرفته است.

به گفته وزیر نیرو، ابنیه آب‌ شیرین‌‌کن دشتک شامل پست برق، سه سالن برای نصب دستگاه‌های شیرین‌سازی، مخزن آب خام و پاک، ایستگاه پمپاژ و تاسیسات ابزار دقیق است.

وی دستگاه‌های شیرین‌سازی، پمپ‌ها و پیش‌تصفیه‌ها را از جمله تجهیزات این طرح برشمرد و بیان کرد: این تجهیزات با توجه به شرایط تولید و نوع خاص آن، از خارج کشور تامین می‌شود.

محرابیان حجم کل شیرین‌سازی را هزار و ۱۵۵ لیتر در ثانیه اعلام و اضافه کرد: در مجموع حدود ۱۰۰ هزار مترمکعب در شبانه‌روز شیرین‌سازی آب در این طرح صورت خواهد گرفت.

به گفته وی، تمامی قراردادهای شیرین‌سازی در کشور توسط سرمایه‌گذار و به روش BOO یا BOT بوده، ولی در این طرح قرارداد از نوع احداث و خرید و بهره‌برداری است که با توجه به اضطراری بودن طرح، بهترین قابلیت بهره‌برداری و اجرایی را دارد.

وی خاطرنشان کرد: مدت زمان بهره‌برداری از طرح تامین آب اضطراری منطقه سیستان و زاهدان با توجه به زمان تکمیل پروژه‌های دیگر، ۳ تا ۵ سال پیش‌بینی شده است، اما در صورت عدم تکمیل طرح‌های دیگر، قابلیت ادامه‌ دار بودن را دارد.

محرابیان گفت: با تکمیل و تأمین آب سیستان از دریای عمان، این تأسیسات جمع‌آوری و در صورت لزوم به سایر نقاط، به منظور تامین آب شرب منتقل می‌شود.

وزیر نیرو اعتبار در نظر گرفته شده برای طرح تامین آب اضطراری سیستان و زاهدان را از محل تنش آبی حدود ۳ هزار میلیارد تومان اعلام و خاطرنشان کرد: قرار است این طرح طی ۳ فاز، تهیه، نصب، تجهیز و به بهره‌برداری برسد.

کد خبر: 72061
  تاریخ خبر : 1402/11/24
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/11/24
 علی پورخیری
 220