جمعه, 31 فروردین 1403
مشروح خبر :: صرفه‌جویی بیش از ۳۰۰ میلیون مترمکعب آب در قزوین

بهار خدمت در بهار انقلاب/۵۰

صرفه‌جویی بیش از ۳۰۰ میلیون مترمکعب آب در قزوین

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای قزوین گفت: در راستای سازگاری با کم آبی و اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی در استان از سال ۹۳ تاکنون ۳ هزار و ۶۱۹ حلقه چاه غیرمجاز با حجم صرفه جویی ۳۳۵ میلیون مترمکعب آب، پر و مسدود شده است.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین، منصور ستوده مدیرعامل این شرکت در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن تبریک اعیاد شعبانیه در خصوص میزان بارندگی در استان قزوین اظهار داشت: میزان بارندگی استان در سال آبی جاری تاکنون ۹۵ میلیمتر بوده که این میزان نسبت مدت زمان مشابه در سال گذشته ۳ درصد افزایش را نشان می‌دهد ولی نسبت به بلند مدت ۳۸ درصد کاهش داشته است.

وی با بیان اینکه میانگین بارش بلند مدت استان حدود ۳۲۲ میلیمتر است، در خصوص میزان منابع و مصارف آب استان تصریح کرد: میزان مصارف منابع آب‌های سطحی و زیرزمینی استان ۲۰۰۳ میلیون مترمکعب است که از این میزان حدود یک میلیون و ۵۵۵ هزار مترمکعب از طریق منابع آب‌های زیرزمینی (معادل ۷۳ درصد) و ۵۴۲ میلیون مترمکعب از محل آب‌های سطحی (معادل ۲۷ درصد) تأمین می‌شود که عمده مصارف آن هم در بخش کشاورزی است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای قزوین خاطرنشان کرد: برپایه آمارهای موجود با برداشت‌های بی‌رویه‌ای که از سال ۹۰ تاکنون صورت گرفته حدود ۳ میلیارد مترمکعب بیشتر از منابع آب زیرزمینی استان مصرف شده و متاسفانه این مصرف بی‌رویه از سال ۷۸ تاکنون سبب شده تا سطح آب زیرزمینی دشت قزوین حدود ۳۰ متر افت کند.

ستوده با اشاره به اقدامات صورت گرفته در راستای حفظ و صیانت از منابع آبی استان عنوان داشت: در راستای سازگاری با کم آبی و اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی در استان از سال ۹۳ تاکنون ۳۶۱۹ حلقه چاه غیرمجاز با حجم صرفه جویی ۳۳۵ میلیون مترمکعب آب، پر و مسدود شده است.

وی افزود: همچنین با هدف رصد و پایش میزان آب مصرفی و جلوگیری از اضافه برداشت چاه‌های مجاز استان نیز تعداد ۳ هزار و ۷۴۴ دستگاه کنتور هوشمند بر روی چاه‌های مجاز نصب شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای قزوین در خصوص رودخانه‌ها به عنوان یکی از منابع مهم در تغذیه و تأمین آب بیان کرد: اقداماتی که در دولت سیزدهم در این حوزه صورت گرفته شامل ۸۷ کیلومتر لایروبی و بازگشایی مسیر رودخانه‌های مهم استان، ۶۱ هکتار آزادسازی تصرفات حریم و بستر رودخانه‌ها و  اخذ سند مالکیت ۲۶۳۳ هکتار از بستر رودخانه‌های استان است.

ستوده ضمن اشاره به اعتبارات تخصیص یافته جهت اجرای پروژه‌های آبی استان گفت: امسال ۱۳ طرح مهم که شامل پنج طرح ملی، ۶ طرح متمرکز و دو طرح استانی است را در دستور کار قرار دادیم که اعتبار مصوب برای این طرح ها ۸۲۴ میلیارد تومان بوده که حدود ۴۶ درصد آن تاکنون تخصیص داده شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای قزوین همچنین در این نشست گزارشی از آخرین وضعیت پروژه‌های عمرانی شرکت شامل احداث سد و شبکه آبیاری نهب، سد بالاخانلو، آبرسانی از سد طالقان به شهرها و روستاهای استان و آبرسانی از سد بالاخانلو به پنج شهر و ۳۰ روستای استان ارائه کرد.

کد خبر: 72064
  تاریخ خبر : 1402/11/25
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/11/25
 خواجوی
 209