جمعه, 31 فروردین 1403
مشروح خبر :: کارگاه آموزشی ویژه مدیران و کارشناسان رودخانه ‌ها و سواحل

شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی برگزار کرد؛

کارگاه آموزشی ویژه مدیران و کارشناسان رودخانه ‌ها و سواحل

کارگاه آموزشی تعیین حد بستر ‌و حریم رودخانه‌ها با تأکید بر بررسی ضرورت‌های فنی و حقوقی اجرای سازه‌های طولی و عرضی، ویژه مدیران امورات تابعه و‌ کارشناسان مهندسی رودخانه‌های استان در محل مجتمع آموزشی صنعت آب و برق خراسان جنوبی برگزار شد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی، مدیر رودخانه‌ها و سواحل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی، فاطمه شهابی‌فرد گفت: به‌منظور جلوگیری از افزایش روند افت سطح آب زیرزمینی، ممنوعیت بهره‌برداری از محدوده مطالعاتی مختاران از ۹ بهمن ماه امسال تا ۱۸ آذرماه ۱۴۰۷ به مدت پنج سال تمدید شد.

وی بیان کرد: این ممنوعیت به‌موجب ماده ۴ قانون توزیع عادلانه آب، ممنوعیت حفر چاه‌عمیق، نیمه‌عمیق و احداث قنات و یا هرگونه افزایش بهره‌برداری از منابع آب (به استثنای موارد مندرج در آیین‌نامه اجرایی قانون الحاق یک ماده به قانون وصول برخی از درآمدهای دولت و مصرف آن در موارد معین و ماده ۵۷ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب سال ۸۴ و در حد سقف تخصیص آب ابلاغ شده) در دشت مذکور، تمدید شد.

مدیر مطالعات شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی مساحت آبخوان مختاران را ۴۹۷ کیلومتر مربع اعلام کرد و افزود: این دشت از مهرماه سال ۱۳۶۵ تا مهرماه سال ۱۴۰۲ به‌طور متوسط سالانه ۳۲ سانتی‌متر با افت سطح آب زیرزمینی مواجه شده است به گونه‌ای که افت مستمر سطح آب زیرزمینی سبب فرونشست دشت شده است.

وی مجموع اضافه برداشت از آبخوان مختاران در بازه زمانی مذکور را برابر با ۲۳۵ میلیون متر مکعب دانست و تصریح کرد: برای بهبود وضعیت آبخوان‌های استان و سازگاری با کمبود منابع آب سطحی و زیرزمینی، سند سازگاری با کم‌آبی استان از اسفندماه سال ۱۳۹۹ در کارگروه ملی سازگاری با کم آبی تصویب و ابلاغ گردید.

شهابی‌فرد ادامه داد: این سند با همکاری استانداری خراسان جنوبی، شرکت آب منطقه‌ای، سازمان مدیریت و برنامه ریزی، سازمان جهاد کشاورزی، دانشگاه بیرجند، شرکت آب و فاضلاب، سازمان صنعت، معدن و تجارت، اداره کل منابع طبیعی و سازمان محیط زیست استان در این سند در تمامی آبخوان‌های استان همکاری و مشارکت دارند.

وی یادآور شد: میزان صرفه‌جویی برای رسیدن به آب قابل برنامه‌ریزی با هدف بهبود وضعیت آبخوان‌های استان ذکر شده لذا انتظار می‌رود با همکاری مسئولان استان و بهره برداران، این سند عملیاتی شده و از تشدید روند افت سطح آب زیرزمینی جلوگیری به‌عمل آید.

کد خبر: 72201
  تاریخ خبر : 1402/12/02
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/12/02
 مدیر روابط عمومی سایت
 92