جمعه, 31 فروردین 1403
مشروح خبر :: آغاز مجدد عملیات اجرایی شبکه آبیاری و زهکشی پایین دست سد چمشیر+تصاویر

آغاز مجدد عملیات اجرایی شبکه آبیاری و زهکشی پایین دست سد چمشیر+تصاویر

عملیات اجرایی شبکه آبیاری و زهکشی دشت لیراوی (شبکه چمشیر) در استان بوشهر که آب مورد نیاز آن توسط یک خط انتقال از سد چمشیر تأمین می‌شود، از سرگرفته شد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از پاون، عملیات اجرایی شبکه چمشیر به دلیل تغییرات تخصیص آب و مشکلات قراردادی و مالی از شهریور ۱۳۹۷متوقف شد و دستگاه حفاری در جریان سیلاب فروردین ۱۳۹۸ در عمق ۲۲۹۰ متری در گل و لای ناشی از سیلاب مدفون شد.

بر این اساس پس از پاکسازی و لجن برداری تونل مذکور و پیرو دستور معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا، از ابتدای سال جاری و با استفاده از توان متخصصان فنی داخلی، تعمیر و راه اندازی مجدد دستگاه TBM انجام شد که بعد از انجام تست‌های فنی، عملیات حفاری تونل مجددا آغاز شد.

در این راستا، از ابتدای بهمن سال جاری تاکنون ۲۸ رینگ به طول ۳۳ متر از تونل نصب شده و جهت افزایش راندمان و سرعت بخشیدن به تکمیل تونل در حال حاضر پیمانکار در حال تکمیل کادر فنی، راه‌اندازی مجدد کارخانه تولید سگمنت و مجموعه‌های وابسته به آن تا پایان سال جاری است.

این گزارش حاکی است، شبکه آبیاری و زهکشی چمشیر شامل اجزایی از جمله تونل انتقال آب در فاصله ۷۰ کیلومتری پایین دست سد چمشیر به طول ۶۹۰۷ متر و قطر تمام شده ۴.۶ متر، یک بند انحرافی به طول ۱۲۳ متر و ارتفاع ۱۳.۳ متر که مخزنی به حجم ۳.۲ میلیون متر مکعب ایجاد می‌کند و یک خط لوله انتقال آب به طول ۱.۲ کیلومتر برای انتقال آب به منظور کشت گلخانه‌ای به میزان ۶۵۰۰ هکتار است.

کد خبر: 72205
  تاریخ خبر : 1402/12/02
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/12/02
 معصومه خداوردیان
 137