جمعه, 31 فروردین 1403
مشروح خبر :: کشت محصولات پرآب‌بر باید محدود شود

در نشست کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی مطرح شد:

کشت محصولات پرآب‌بر باید محدود شود

صد و دومین نشست کمیته تخصصی کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی با حضور اعضای این کمیته و مدیران شرکت آب منطقه‌ای خوزستان به منظور بررسی عملکرد این استان درخصوص مصوبات کارگروه سازگاری با کم‌آبی در شرکت مدیریت منابع آب برگزار شد.

به گزارش خبرنگار شبکه خبری آب ایران، صد و دومین نشست کمیته تخصصی کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی با حضور محمد جوانبخت معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا و مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران، مهدی جمالی‌نژاد معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور و و رئیس کمیته تخصصی کارگروه ملی سازگاری با کم آبی، مدیران و کارشناسان شرکت آب و برق خوزستان و معاونان و مدیران سایر حوضه‌های آبریز در شرکت مدیریت منابع آب برگزار شد.

جمالی‌‍نژاد در این نشست اظهار کرد: با توجه به بیان مشکلات و برنامه‌های انجام شده در سازمان آب و برق خوزستان این نیاز احساس می‌شود که برای سال آینده به منظور مولدسازی، موضوعی برای اعتبارات در نظر گرفته شود.

وی گفت: با توجه به منابع آبی در اختیار شیلات باید برنامه‌ریزی‌های مشخصی برای رهاسازی بچه ماهی‌ در استخرهای استان اتخاذ شود.

رئیس کمیته تخصصی کارگروه ملی سازگاری با کم آبی ادامه داد: کارگروه سازگاری با کم آبی استان خوزستان لازم است سناریوی مدیریت مصرف آب نیشکر را با همکاری عمده مصرف‌کنندگان حوزه نیشکر تنظیم کند.

وی با اشاره بر اینکه مالکان، محصولات پرمصرف آبی و همچنین مصرف‌کنندگان عمده محصولات آبی همچون برنج در استان خوزستان باید شناسایی شوند، تصریح کرد: لازم است کشت برنج در این استان محدود شود و وزارت جهاد کشاورزی موظف است اطلاعات مالکانی که کشت‌های پرمصرف انجام می‌دهند را در اختیار کارگروه سازگاری با کم‌آبی قرار دهد و در این خصوص نیز با توجه به وضعیت منابع آبی حکمرانی تقویت شود.

جمالی‌نژاد همچنین با توجه به مجموع نظرات و پیشنهادات ارائه شده در این نشست، بیان داشت: تشکیل کمیسیون مرتبط با هر یک از حوضه‌های آبی از جمله الزاماتی است که بیش از پیش احساس می‌شود تا علاوه بر ایجاد نقشه مشترک، سیاست‌گذاری‌ها، محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های هر حوضه آبریز و همچنین چالش‌ها و فرصت‌های پیش روی هر حوضه بررسی شود.

وی گفت: لازم است جلسات معاون عمرانی نیز در استان‌های مورد بررسی برگزار شود. همچنین لازم است کمیته‌ای در خصوص کارگروه ملی سازگاری با کم آبی در استان خوزستان تشکیل شود تا مسائل این استان مورد بررسی و تدقیق قرار گیرد.

 

کد خبر: 72208
  تاریخ خبر : 1402/12/02
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/12/02
 زهرا بقولی‌زاده
 284