جمعه, 31 فروردین 1403
مشروح خبر :: رضایت کشاورزان ازمدیریت تنش آبی در شهرستان شوط در آذربایجان غربی

رضایت کشاورزان ازمدیریت تنش آبی در شهرستان شوط در آذربایجان غربی

مدیر امور آب شهرستان شوط گفت: با وجود تنش آبی در منطقه، اقدامات این اداره در خصوص تامین آب اراضی کشاورزی شوط موجب رضایتمندی کشاورزان شده‌است.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی، هاشم نجف‌زاده  با بیان این مطلب افزود: با وجود تنش آبی در شهرستان شوط، این اداره تدابیر و تمهیداتی انجام داد که موجب رضایتمندی کشاورزان شد.

نجف‌زاده با اشاره به پیشرفت فیزیکی ۹۵ درصد شبکه آبیاری و زهکشی کرم‌آباد ابرازامیدواری کرد و گفت: با تامین اعتبار در سال‌های آینده، قریب به ۲۰هزار هکتار که ۱۱هزار آن در محدوده شوط می‌باشد تحت پوشش شبکه قرار خواهد گرفت.

وی ضمن تاکید بر اجرای دستورالعمل استقرار مدیریت مشارکتی مبنی بر واگذاری تاسیسات شبکه اصلی به تشکل‌های تعاونی تولید اظهار کرد: واگذاری بخشی از شبکه اصلی آبیاری و زهکشی کرم آباد به شرکت تعاونی‌ها درقالب ظرفیت‌های مردمی و مشارکت تعاونی‌ها با اهداف استفاده بهینه از منابع آب و خاک مطرح گردیده است.

مدیر امور آب شهرستان شوط همچنین به حفظ و صیانت از منابع آب اشاره کرد و گفت: این اداره با اعزام اکیپ گشت و بازرسی در ساعات اداری و غیر اداری در منطقه باعث جلوگیری از تصرفات حریم و بستر در پنج سال گذشته شده است.

به گفته نجف‌زاده،  آزادسازی بیش از ۴.۵  هکتار از اراضی حد بستر و حریم رودخانه زنگبار در سال گذشته یکی از عملیات مهم اداره منابع آب شوط بوده است.

وی از مسلوب المنفعه کردن ۱۵۲ حلقه چاه غیرمجاز در چندسال اخیر خبر داد و گفت: اکثر برداشت‌های غیرمجاز از آب‌های سطحی توسط موتور پمپ سیار صورت می‌گیرد که امسال ۲۸ مورد شناسایی، توقف عملیات و جلوگیری به‌عمل آمده است. در نتیجه مسلوب المنفعه نمودن ۱۵۲ چاه غیرمجاز، به میزان ۰.۶۸۹ میلیون مترمکعب صرفه‌جویی صورت گرفته و متوسط دبی و عمق چاه‌های مذکور ۱.۰۳ لیتر بر ثانیه و ۱۱.۴ متر بوده است.

نجف‌زاده اعلام کرد: درحال حاضر در شهرستان شوط ۵۱۳ حلقه چاه مجاز  و ۸۵ حلقه چاه غیرمجاز وجود دارد و به‌صورت میانگین عمق چاه‌ها در دشت چشمه سرای مخور ۱۷ متر و در خود شهر شوط و اطراف آن حدود ۲۰ متر است.

کد خبر: 72223
  تاریخ خبر : 1402/12/02
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/12/02
 دبیر خبر
 118