جمعه, 31 فروردین 1403
مشروح خبر :: سامانه مدیریت یک‌پارچه شـبکه‌های آبیاری شمال خوزستان قابل ارائه در کشور است

سامانه مدیریت یک‌پارچه شـبکه‌های آبیاری شمال خوزستان قابل ارائه در کشور است

رئیس حوزه آبریز کارون بزرگ گفت: سامانه مدیریت یک‌پارچه شبکه‌های آبیاری و زهکشی پس از ارائه در مدیریت آب کشور می‌تواند در کلیه شبکه‌های آبیاری به‌کارگرفته شود.

به گزارش خبرنگار شبکه خبری آب ایران، به نقل از شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، فراز رابعی، رئیس حوزه آبریز کارون بزرگ در بازدید از مرکز مانیتورینگ شبکه‌های آبیاری شمال خوزستان، پایش برخط مصارف منابع آب را ضروری توصیف کرد و  ضمن بیان این مطلب افزود: هم‌اکنون در کشور بسیاری از داده‌های اطلاعاتی منابع آب، وضعیت سدها، باران سنجی و... در دسترس است ولی حلقه مفقوده این فرایند، پایش برخط مصرف آب است.

وی ضمن اظهار خشنودی از طراحی و راه‌اندازی سامانه مدیریت یک‌پارچه شـبکه‌های آبیاری و زهکشی بیان کرد: شبکه‌های آبیاری شمال خوزستان به‌لحاظ حجم آب از مهمترین شبکه‌های آبیاری کشور است که تکمیل مراحل مختلف سامانه در این شبکه در مدیریت عادلانه و یک‌نواخت تنش‌های آبی بویژه در شرایط خشک‌سالی بسیار موثر است.

براساس این گزارش، نخستین مرکز مانیتورینگ شبکه‌های آبیاری در شرکت بهره‌برداری از شبکه‌های آبیاری شمال خوزستان با هدف رصد و پایش توزیع آب در بیش  از ۱۸۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی تحت پوشش شبکه‌های آبیاری دز و کرخه شمالی هم‌زمان با دهه فجر امسال با حضور استاندار خوزستان و مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان به بهره‌برداری رسید.

گفتنی است، سامانه مدیریت یکپارچه شـبکه‌های آبیاری و زهکشی با مشارکت سازمان آب و برق خوزستان، شرکت بهره‌برداری از شبکه‌های آبیاری شمال خوزستان و شرکت دانش بنیان فن آوران ستاره جنوب طراحی و اجرا شده است.

 

کد خبر: 72256
  تاریخ خبر : 1402/12/05
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/12/05
 نرگس ناظمی‌نیا
 256