جمعه, 31 فروردین 1403
مشروح خبر :: همه توان وزارت نیرو و بخش آب بر رفع ناترازی متمرکز است/ شهروندان در مدیریت مصرف به مسئولان کمک کنند

سخنگوی صنعت آب کشور:

همه توان وزارت نیرو و بخش آب بر رفع ناترازی متمرکز است/ شهروندان در مدیریت مصرف به مسئولان کمک کنند

سخنگوی صنعت آب، رفع ناترازی را مهم‌ترین دغدغه امروز کشور خواند و گفت: همه توان وزارت نیرو و بخش آب صرف رفع این ناترازی شده است و نقشه راه آب کشور نیز در پاسخ به رفع این ناترازی تدوین شده است.

به گزارش شبکه خبری آب ایران، عیسی بزرگ‌زاده سخنگوی صنعت آب کشور شب گذشته با حضور در برنامه زنده تهران ۲۰ در خصوص وضعیت مصرف آب در تهران اظهار داشت: صحبت از تهران یعنی شهری که منابع آب استان البرز، بخشی از استان قزوین، ورامین، بومهن و رودهن را تأمین می‌کند؛ یعنی از یک شهر ۱۸ میلیونی حرف می‌زنیم.

وی با بیان اینکه حل مسئله آب تهران یک اقدام بسیار سخت و پیچیده است، گفت: در روزهای سرد و بارانی نباید مصرف آب این مقدار زیاد باشد و نیاز است که شهروندان در این زمینه به مسئولان کمک کنند.

بزرگ‌زاده خاطرنشان کرد: در واقع ما همه جا نیاز به رجوع به مردم داریم ولی سهم مسئولان نیز در جای خود باقی و مهم است که باید تدابیر درستی به کاربندند. تاکنون نیز در این خصوص تدابیر موفقیت‌آمیزی توسط شرکت آبفا و شرکت آب منطقه‌ای اتخاذ شده است.

سخنگوی صنعت آب در واکنش به آمارهای منتشر شده از رتبه ایران در زمینه فرونشست زمین تصریح کرد: واقعیت این است که با آب به ویژه با آب‌ زیرزمینی در چند دهه گذشته مهربان نبوده‌ایم و برداشت‌های فراوانی از آب‌های زیرزمینی انجام شده که هرچند اهداف خوبی مانند ایجاد شغل و تأمین آب برای مردم داشته اما منجر به ایجاد ناترازی بین قدرت تأمین آب چه در بخش آب سطحی و چه در بخش آب زیرزمینی و میزان مصرف در بخش کشاورزی و سایر بخش‌ها شده است.

وی با بیان اینکه این ناترازی اکنون شدید شده و آثار خود را بر روی دشت‌ها گذاشته، گفت: در حال حاضر حدود ۴۲۰ دشت ممنوعه و بحرانی در کشور وجود دارد. با این حال در یکی دو سال اخیر تلاش زیادی برای رفع ناترازی‌ها صورت گرفته است.

بزرگ‌زاده با تأکید بر اینکه فرونشست مسئله جدی پایداری زیست‌بوم ایران است، بیان داشت: فرونشست پدیده‌ای است که طی سالیان متمادی ایجاد می‌شود و اثر آن نقطه به نقطه متفاوت است؛ ولی آمارسازی‌های مربوط به این پدیده در فضای مجازی را دارای پشتوانه علمی و دقیق نمی‌دانیم.

وی رفع ناترازی را مهم‌ترین دغدغه امروز کشور خواند و افزود: همه توان وزارت نیرو و بخش آب صرف رفع این ناترازی شده است. آقای رئیس جمهور نیز در این خصوص دستورات واضحی در شورای‌عالی آب دادند و نقشه راه آب کشور در پاسخ به رفع این ناترازی تدوین شده است.

سخنگوی صنعت آب کشور یادآور شد: در خصوص مدیریت مصرف در بخش کشاورزی نیز تیرماه سال جاری، سند امنیت غذایی تصویب و توسط رئیس جمهور ابلاغ شد که طبق برنامه وزارت جهاد کشاورزی در این سند مصرف آب در بخش کشاورزی تا سال ۱۴۱۱ باید به ۵۱ میلیارد متر مکعب برسد.

بزرگ‌زاده گفت: ما از ظرفیت برنامه هفتم و ظرفیت‌های دیگر نیز برای استانداردسازی مصرف آب برخی از تجهیزات پرمصرف مانند کولرهای آبی و ماشین‌های ظرفشویی و رختشویی نیز استفاده خواهیم کرد تا این وسایل دارای استانداردهای اجباری شوند و مواد قانونی تصویب شده تا به کمک وزارت محترم سمت این برنامه‌ها عملی و محقق شود.

کد خبر: 72405
  تاریخ خبر : 1402/12/14
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/12/15
 معصومه خداوردیان
 118