چهارشنبه, 5 اردیبهشت 1403
مشروح خبر :: هم‌افزایی کارشناسان آب منطقه‌ای با دانشگاه‌ها برای فرهنگ‌سازی مصرف بهینه آب

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای فارس تأکید کرد:

هم‌افزایی کارشناسان آب منطقه‌ای با دانشگاه‌ها برای فرهنگ‌سازی مصرف بهینه آب

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای فارس گفت: محافل دانشگاهی به دلیل ارتباط نزدیک با قشر تأثیرگذار دانشجو و نیز اجتماع می‌توانند در موضوع بسیار مهم فرهنگ‌سازی در مصرف بهینه آب کمک‌رسان باشند و در این زمینه با کارشناسان آب منطقه‌ای همکاری کنند.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای فارس، سیاوش بدری مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای فارس در این نشست ضمن تشریح وضعیت منابع آبی استان اظهار داشت: محافل دانشگاهی با عنایت به جایگاهی که بواسطه ارتباط نزدیک با قشر تأثیرگذار دانشجو و نیز اجتماع دارند می‌توانند در موضوع بسیار مهم فرهنگ‌سازی در مصرف بهینه آب کمک‌رسان باشند.

بدری بر همین اساس ادامه داد: میانگین بارش ۵۵ ساله استان فارس ۳۰۳ میلیمتر است که با لحاظ واقعیت اقلیم خشک و نیمه خشک فارس، در سال آبی فعلی نسبت به میانگین بلند مدت کاهش ۶۵ درصدی نشان می‌دهد.

وی افزود: با قناعت و صرفه‌جویی بهره‌برداران و به‌کارگیری روش‌های نوین آبیاری و همچنین الگوی کشت از طریق مساعدت دستگاه‌های اجرایی مرتبط و به‌خصوص محافل دانشگاهی می‌توانیم خودمان را با آن سازگار کنیم. هر چند تا پایان سال آبی انتظار بارش‌های بیشتری داریم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای فارس اضافه کرد: تحویل حجمی آب به بهره‌برداران از طریق نصب کنتور بر روی همه چاه‌ها در استان و در نتیجه جلوگیری از افزایش برداشت از چاه‌های پروانه‌دار در مدیریت مطلوب منابع آب تأثیر به‌سزایی دارد.

در ادامه جلسه، حمیدرضا حیدری رئیس گروه احیا و تعادل‌بخشی شرکت آب منطقه‌ای فارس با اشاره به تجهیز بیش از ۲۰ حلقه چاه به کنتورهای حجمی در سخنانی افزایش تعامل بین دانشگاه و شرکت آب منطقه‌ای را خواستار شد.

صدیقه حسن‌زاده رئیس گروه حفاظت و بهره‌برداری از منابع آب زیرزمینی نیز گفت: دانشگاه‌ها با توجه به ضرورت به روز شدن در مسائل و مباحث علمی، همیشه توانایی و قابلیت بسیار خوبی در مشاوره به دستگاه‌های اجرایی دارند.

در ادامه جلسه، مسعود نوشادی از دانشکده مهندسی دانشگاه شیراز با اشاره به روند خوبی که آب منطقه‌ای در مبحث  سخت‌افزاری شامل احداث سدها و حوضچه‌های تغذیه مصنوعی دارد اما همگی ما در امرز مهم نرم‌افزاری یعنی فرهنگ‌سازی و آموزش بهینه مصرف کردن نیاز به کار و تمرکز بیشتری داریم.

ماریا خسروی نماینده دانشگاه آزاد واحد شیراز نیز طی بیاناتی با اشاره به قابلیت دانشگاه آزاد در انیمیشن، آمادگی هرگونه همکاری را اعلام کرد.

بهنام ژیانی، یوسف حسن‌شاهی و عزت‌الله رضایی به نمایندگی از دانشگاه علوم پزشکی شیراز طی سخنانی به لزوم حفاظت کیفی آب بهداشتی اشاره کردند و پیشنهاداتی ارائه دادند.

در پایان جلسه، محمدمهدی شریفی نماینده مجری طرح فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی و آموزش مصرف بهینه آب ضمن سپاسگزاری از مدعوین به دلیل قبول دعوت گفت: جلسات اینچنینی با کیفیت هر چه بهتر در آینده به صورت مستمر ادامه خواهد داشت و شرکت آب منطقه‌ای فارس انتظار همکاری از سوی دانشگاه و محافل دانشگاهی را دارد.

کد خبر: 72417
  تاریخ خبر : 1402/12/14
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/12/15
 روابط عمومی
 39