دوشنبه, 31 اردیبهشت 1403
مشروح خبر :: پیشرفت چشمگیر بخش نرم افزاری رصدخانه ملی آب

سخنگوی صنعت آب کشور خبر داد:

پیشرفت چشمگیر بخش نرم افزاری رصدخانه ملی آب

سخنگوی صنعت آب کشور از پیشرفت قابل ملاحظه بخش نرم افزاری رصدخانه آب خبر داد و گفت: توسعه رصدخانه ملی آب علاوه بر تحقق شفافیت، امکان تولید شاخص‌های کلیدی برای مدیریت یکپارچه حوضه‌های آبریز کشور را فراهم می‌کند.

فیروز قاسم‌زاده سخنگوی صنعت آب در گفت‌وگو با خبرنگار شبکه خبری آب ایران، اظهار کرد: بخش آب کشور در راستای تحول دیجیتال وزارت نیرو، توسعه رصدخانه ملی آب را در دولت سیزدهم در دستورکار خود قرار داده است؛ در همین راستا موضوع در دو بخش نرم افزاری و سخت افزاری در حال پیگیری است.

وی گفت: در بخش نرم افزاری بیش از 10 سامانه با هدف مدیریت داده، تحلیل داده و تولید اطلاعات و داشبورد سازی مورد پیگیری قرار گرفت و در این بخش پیشرفت چشمگیری حاصل شده است به طوریکه برخی از سامانه‌ها به بهره‌برداری رسیده‌اند.

سخنگوی صنعت آب خاطر نشان کرد: در بخش سخت افزاری نیز علیرغم عدم تعیین ردیف اعتباری و وجود محدودیت مالی، طراحی پایه مشتمل بر تجهیزات اندازه گیری، مخابره داده، پردازش و ذخیره سازی در سطح مراکز اصلی و فرعی استخراج گردیده و اقدامات اولیه در چند استان آغاز شده است.

قاسم زاده افزود: با توسعه رصدخانه ملی آب علاوه بر تحقق شفافیت به عنوان یکی از اصول حکمرانی، امکان تولید شاخص‌های کلیدی برای مدیریت یکپارچه حوضه‌های آبریز کشور فراهم شده است و در اختیار تصمیم‌گیران بخش آب کشور قرار خواهد گرفت.

 

کد خبر: 72930
  تاریخ خبر : 1403/01/15
  آخرین به‌روزرسانی : 1403/01/15
 زهرا بقولی‌زاده
 304