دوشنبه, 31 اردیبهشت 1403
مشروح خبر :: آب در سد کرخه از تراز نیروگاهی فراتر رفت

رئیس حوضه آبریز کرخه و مرزی غرب:

آب در سد کرخه از تراز نیروگاهی فراتر رفت

رئیس حوضه آبریز کرخه و مرزی غرب گفت: در مجموع طی سامانه‌های بارشی از ۲۷ اسفند تا ۱۲ فروردین ۵۱۰ میلیون متر مکعب آب به سد کرخه رسیده که ۴۰ درصد کل آورد در ۷ ماه گذشته است.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از فارس، شاپور رجایی رئیس حوضه آبریز کرخه و مرزی غرب با اشاره آخرین وضعیت سد کرخه در جنوب غرب کشور اظهار داشت: با بارندگی‌های نوروزی تراز سد کرخه به ۱۹۱.۵ متر رسید.

رئیس حوضه آبریز کرخه گفت: با توجه به افزایش تراز، هم اکنون سد کرخه از تراز نیروگاهی عبور کرده است.

وی افزود: در مجموع طی سامانه‌های بارشی از ۲۷ اسفند تا ۱۲ فروردین ۵۱۰ میلیون متر مکعب آب به سد کرخه رسیده که ۴۰ درصد کل آورد در ۷ ماه گذشته است.

رجایی تاکید کرد: بارندگی علاوه بر افزایش ذخیره سدها به دلیل واقع شدن در پایاب سد سبب شد تا نیاز به رهاسازی آب برای کشت کشاورزان ۲۵۰ میلیون متر مکعب کاهش داشته باشد و به معنای دیگر از خروجی ۲۵۰ میلیون متر مکعب آب از سد جلوگیری شود.

رئیس حوضه آبریز کرخه و مرزی غرب بیان کرد: در مجموع سامانه بارشی سد به بهبود ۷۶۰ میلیون متر مکعبی در سد کرخه ختم شد و با توجه به عبور از تراز نیروگاهی امکان کسب انرژی از حدود ۳۰۰ میلیون متر مکعب آب نیز فراهم است.

رجایی با اشاره به رهاسازی آب و مدیریت سیلاب اخیر بیان کرد: سدها در مدیریت سیلاب به نحوی عمل کردند خسارت در پایین دست به حداقل برسد و میزان رهاسازی با ظرفیت رودخانه متناسب باشد.

این مقام مسئول گفت: در پایین دست حوضه آبریز کرخه و مرزی غرب در ایران خسارت سیلاب با توجه به مدیریت بهره‌برداری از ابزارهای مدیریت منابع آب به حداقل رسید.

رجایی بیان کرد: با توجه به رویکرد مثبت ایران در حوزه دیپلماسی منابع آب مدیریت سیلاب در حوضه‌های مشترک با کشور عراق به نحوی انجام شد که خسارت در روستاهای پایین دست این کشور نیز به حداقل برسد.

کد خبر: 72938
  تاریخ خبر : 1403/01/16
  آخرین به‌روزرسانی : 1403/01/18
 معصومه خداوردیان
 311