دوشنبه, 31 اردیبهشت 1403
مشروح خبر :: کاهش ۱۷ درصدی ذخایر سد کرج نسبت به زمان مشابه سال گذشته

کاهش ۱۷ درصدی ذخایر سد کرج نسبت به زمان مشابه سال گذشته

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای البرز گفت: به رغم بارش‌های اخیر، ذخایر سد کرج نسبت به زمان مشابه سال گذشته، ۱۷ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای البرز، داوود نجفیان مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان اظهار کرد: میزان کل بارش از ابتدای سال آبی جاری تاکنون حدود ۲۵۰ میلیمتر است که در مقایسه با میزان مدت مشابه سال گذشته که ۲۲۷ میلیمتر بود، حدود ۱۰ درصد افزایش داشته و در مقایسه با میزان مشابه متوسط بلند مدت حدود ۸ درصد کاهش دارد.

وی افزود: طی بارش‌های اخیر ذخایر برفی حوضه‌های آبریز سدهای طالقان و کرج افزایش داشته و به حجم آب ذخیره شده در سدهای کرج و طالقان‌ تا حدودی افزوده شده است به‌طوری که از حجم ۱۸۰ میلیون مترمکعبی سد کرج حدود ۳۸ میلیون مترمکعب آب ذخیره شده اما در مقایسه با سال گذشته حدود ۱۷ درصد منفی است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای البرز ادامه داد: از حجم ۴۲۹ میلیون مترمکعبی سد طالقان هم حدود ۱۷۰ میلیون متر مکعب پرشده است که نسبت به سال گذشته پنج درصد افزایش نشان می‌دهد.

وی گفت: بنابراین، آخرین وضعیت ذخایر آب سدها نشان می‌دهد که به‌رغم بارش‌های اخیر و افزایش ورودی‌هایی که اتفاق افتاده است، برای سال آتی و ماه‌های پیک مصرف آب شرب باید برنامه‌ریزی مناسبی جهت مدیریت مصارف آب در بخش‌های مختلف به خصوص در بخش شرب داشته باشیم. در این خصوص به اتفاق شرکت آبفای استان از چندین ماه قبل اقدامات و برنامه ریزی  لازم صورت گرفته است.

نجفیان در ادامه گفت: نیازمند هستیم که آحاد جمعیت استان همکاری و مشارکت خوبی در این زمینه داشته باشند و سرانه مصرف‌شان را کاهش دهند تا بتوانیم از قطعی یا کاهش فشار آب شرب در ماه‌های پیک سال جاری جلوگیری کنیم.

کد خبر: 72959
  تاریخ خبر : 1403/01/18
  آخرین به‌روزرسانی : 1403/01/18
 عباس کیخایی
 257