دوشنبه, 31 اردیبهشت 1403
مشروح خبر :: تصفیه‌خانه شیخی‌جان ظرفیت انتقال و تصفیه ۱۸۰۰ لیتر آب بر ثانیه مطابق با استاندارد روز را دارد

مدیرعامل شرکت آب‌ منطقه‌ای همدان :

تصفیه‌خانه شیخی‌جان ظرفیت انتقال و تصفیه ۱۸۰۰ لیتر آب بر ثانیه مطابق با استاندارد روز را دارد

مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای همدان با بیان این‌که اقدامات اساسی در تصفیه‌خانه شیخی‌جان به اتمام رسیده و ظرفیت انتقال و تصفیه ۱۸۰۰ لیتر بر ثانیه را داریم گفت: آب طبق استانداردهای ۱۰۵۳ از تصفیه‌خانه وارد شبکه شهری می‌شود.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای همدان، رضا اخلاص‌مند مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان با بیان این‌که  امسال بارندگی خوبی را در همدان شاهد بودیم اظهار کرد: متوسط بارندگی کل استان تاکنون ۲۷۷ میلی‌متر بوده که نسبت به دراز مدت متوسط حدود ۴ درصد و نسبت به سال گذشته نیز ۳۶ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

وی بیان کرد: امیدواریم با بارندگی‌هایی که پیش‌بینی می‌شود در آینده داشته باشیم، بتوانیم در منابع آب سطحی و زیرزمینی تغذیه خوبی داشته باشیم و ذخیره خوبی پشت سدها ایجاد شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان گفت: در حال حاضر با بارندگی‌های اخیر توانستیم طبق مدیریتی که در بالا دست سد اکباتان و کنترل بندهای کشاورزی اتفاق افتاده، ۱۱.۵ میلیون مترمکعب ذخیره آب داشته باشیم که کل متوسط درازمدت ورودی سد ۵۰ میلیون مترمکعب بوده است.

وی خاطرنشان کرد: خشک‌سالی‌های چند سال اخیر باعث شده ورودی‌های آب  به سد اکباتان از میانگین ۵۰ میلیون متر مکعب در سال به ترتیب در سال‌های ۱۴۰۰، ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ به ۲۱ ،۱۹ و ۱۸ میلیون مترمکعب برسد.

اخلاص‌مند در ادامه افزود: خوشبختانه پروژه آبرسانی از تالوار به همدان و تصفیه‌خانه شیخی‌جان با دستور ویژه رئیس جمهور و تلاش شبانه‌روزی مسئولان اجرا شد و در حال حاضر ظرفیت انتقال و تصفیه ۱۸۰۰ لیتر بر ثانیه آب را در این تصفیه‌خانه داریم که این مهم آرزوی دیرینه مردم همدان بوده است.

وی افزود: پروژه تالوار ۱۷ سال طول کشیده بود اما در دولت مردمی ایران قوی به ثمر نشست و در حال حاضر از لحاظ تامین آب شرب پایدار مردم همدان هیچ مشکلی نداریم.مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای همدان با تاکید بر این‌که در حال حاضر آب در تصفیه‌خانه شیخی‌جان طبق استانداردهای ۱۰۵۳ تصفیه و وارد شبکه می‌شود گفت: کیفیت آب همدان توسط دانشگاه علوم پزشکی و شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و استان کنترل و نظارت و طبق استانداردها وارد شبکه می‌شود.

وی با اشاره به این‌که در این مقطع زمانی نیاز ما به آب در محدوده شهر حدود ۱۹۰۰ تا ۲۰۰۰ لیتر بر ثانیه است و ورودی تالوار ۱۳۰۰ لیتر برثانیه بوده عنوان کرد: بقیه نیاز آب نیز از منابع آب‌های سطحی رودخانه عباس‌آباد، خاکو و دره مرادبیگ به میزان حدود ۸۰۰ لیتر بر ثانیه بعد اختلاط با اب تالوار وارد شبکه می‌شود.

وی گفت: در حال حاضر اقدامات اساسی در تصفیه‌خانه شیخی‌جان به اتمام رسیده و تنها  کار باقی مانده محوطه‌سازی و نصب بعضی تجهیزات شیمیایی می باشد که در حال انجام است.

کد خبر: 73050
  تاریخ خبر : 1403/01/25
  آخرین به‌روزرسانی : 1403/01/25
 علی
 234