دوشنبه, 31 اردیبهشت 1403
مشروح خبر :: بخشی از آب سد نهب با هدف بهره‌برداری کشاورزان رهاسازی شد

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین:

بخشی از آب سد نهب با هدف بهره‌برداری کشاورزان رهاسازی شد

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین از رهاسازی آب سد نهب با هدف استفاده و بهره‌برداری کشاورزان پایین دست این سد خبر داد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای قزوین، منصور ستوده مدیرعامل این شرکت اظهار داشت: با هماهنگی‌های به‌عمل آمده با مسئولان استانی، آب سد نهب به منظور آبیاری اراضی کشاورزی و باغات شهرستان‌های تاکستان و بوئین زهرا رهاسازی شد.

ستوده افزود: کاهش میزان بارندگی‌ها و بروز پدیده خشکسالی در چند سال اخیر و همچنین افزایش میزان برداشت در بالادست رودخانه‌ها سبب محدودیت منابع آبی شده لذا سازگاری با کم آبی در کنار مدیریت و صرفه‌جویی در مصرف آب اهمیت بالایی دارد.

وی بیان داشت: انتظار می‌رود کشاورزان منطقه با استفاده از شیوه‌های نوین آبیاری و همچنین رعایت الگوی مصرف، شرکت آب منطقه‌ای قزوین را در مدیریت و توزیع عادلانه منابع آبی یاری کنند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای قزوین یادآور شد: سد نهب با هدف بهبود آبیاری ۳۶۸۰۰ هکتار از اراضی پائین دست در تلفیق با منابع آب زیرزمینی، تغذیه مصنوعی آبخوان، تامین حق آبه محیط زیست و کنترل سیلاب های فصلی رودخانه احداث شده است.

ستوده همچنین تصریح کرد: تقسیم آب سد نهب برای اراضی پایین دست براساس تقسیم نامه موجود و حق آبه‌های قدیمی انجام پذیرفته و به‌دنبال آن هستیم تا با همکاری همه بهره‌برداران و با توجه به میزان آب ذخیره شده در سد، با رعایت عدالت و انصاف آن را توزیع کنیم. 

وی در پایان با اشاره به آخرین وضعیت پیشرفت این پروژه گفت: عملیات اجرایی سد نهب در سال گذشته پایان یافته و این سد آماده بهره‌برداری است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای قزوین خاطرنشان کرد: کانال اصلی شبکه آبیاری سد نهب نیز در حال حاضر حدود ۶۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و در صورت تخصیص اعتبارات مورد نیاز، این شبکه نیز تکمیل و به بهره‌برداری می‌رسد.

این خبر می‌افزاید؛ در این مرحله از رهاسازی آب سد نهب، ۱۲ میلیون متر مکعب آب با دبی کل ۵.۵ متر مکعب در ثانیه به مدت ۲۲ روز در مسیر کانال اصلی شبکه آبیاری و بستر رودخانه خررود رهاسازی خواهد شد.

کد خبر: 73091
  تاریخ خبر : 1403/01/27
  آخرین به‌روزرسانی : 1403/01/27
 خواجوی
 94