دوشنبه, 31 اردیبهشت 1403
مشروح خبر :: فرونشست زمین، سفره‌های آب زیرزمینی را می بلعد

در گفتگو با کارشناسان عنوان شد؛

فرونشست زمین، سفره‌های آب زیرزمینی را می بلعد

کارشناسان معتقدند: برداشت بی‌رویه از آبخوان‌ها و سفره‌های آب زیرزمینی باعث به وجود آمدن فرونشست‌ها و در نتیجه ازبین رفتن سفره‌های آب زیرزمینی می‌شود.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت سهامی آب منطقه‌ای یزد، بحران آب اصلی‌ترین و مهمترین عامل فرونشست زمین است. باتوجه به کمبود بارندگی‌ها در سال‌های گذشته و کم شدن آب پشت سدها، برای تأمین آب باید از منابع آب زیرزمینی و آبخوان‌ها استفاده شود.

در استان یزد هم در اثر برداشت نادرست از سفره های آب زیر زمینی در بعضی از دشت ها شاهد به وجود آمدن فرونشست و فروچاله هایی در سال های گذشته هستیم.

محمدعلی فهیمی مدیرگروه مطالعات آب‌های زیرزمینی شرکت سهامی آب منطقه‌ای یزد با بیان اینکه بیشتر دشت‌های استان با افت سالیانه سطح آب مواجه هستند، گفت: در چهار دشت یزد ـ اردکان، دشت ابرکوه، دشت شمش بهادران و دشت هرات در منطقه شمال غرب هرات دارای فرونشست هستند.

وی افزود: بزرگترین مساحت فرونشست در دشت یزد ـ اردکان به عنوان بزرگترین، پرجمعیت‌ترین و مهمترین دشت استان یزد اتفاق افتاده است.

فهیمی ابراز کرد: در دشت ابرکوه که به دلیل ساختار زمین شناسی متفاوت دارای سنگ کف آهکی است، فرونشست‌ها به صورت فروچاله‌ها خودنمایی می‌کند.

رئیس گروه آب‌های زیرزمینی شرکت سهامی آب منطقه‌ای یزد با بیان اینکه ۴۲ مورد فروچاله تاکنون در دشت ابرکوه ایجاد شده است، افزود: عمق برخی از فروچاله‌ها در این دشت ۴۰ متر اندازه‌گیری شده است.

از بین رفتن سفره‌های آب زیرزمینی مهمترین خطر ایجاد فرونشست‌ها 

فهیمی در مورد خطرهای ناشی از ایجاد فرونشست‌ها گفت: با فرونشست زمین فضاهای خالی بین ذرات خاک که نگهدارنده و ذخیره کننده بارش‌ها هستند، بسته می‌شوند و آب باران علاوه بر اینکه وارد سفره‌های آب زیرزمینی نشده، باعث به وجود آمدن سیلاب و خسارات ناشی از آن می شود. وی دیگر خطر ناشی از ایجاد فرونشست ها را خسارت به تاسیسات، ساختمان‌ها، جاده ها و لوله های آب و برق و گاز دانست.

کاهش برداشت آبخوان‌ها تنها راه حل جلوگیری از ایجاد فرونشست‌ها 

مهدی برزگری رئیس گروه احیا و تعادل بخشی شرکت سهامی آب منطقه‌ای یزد گفت: مهمترین راهکار جلوگیری از ایجاد فرونشست‌ها، مدیریت مصرف چاه‌های مجاز و جلوگیری از اضافه برداشت ها ازآبخوان ها و همچنین جلوگیری از حفر و برداشت چاه‌های غیرمجاز در استان است.

وی با بیان اینکه از سال ۱۳۹۴ تاکنون طرح احیا و تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی در حال اجرا است، افزود: این طرح شامل پروزه‌های مختلف از جمله تشکیل گروه‌های گشت و بازرسی، طرح تحویل حجمی چاه‌‎‌های کشاورزی و نصب کنتورهای هوشمند بر روی چاه‌های کشاورزی و صنعتی است.

برزگری ابراز کرد: با اجرای طرح احیا و تعادل‌بخشی روند افت سطح آب‌های زیرزمینی تا حدودی کنترل شد که این‌ امر باعث جلوگیری از توسعه بیشتر فرونشست‌ها در دشت‌های استان شد.

کد خبر: 73138
  تاریخ خبر : 1403/01/28
  آخرین به‌روزرسانی : 1403/01/29
 روابط عمومی
 86