دوشنبه, 31 اردیبهشت 1403
مشروح خبر :: آغاز تست و آب اندازی خط انتقال طرح آبرسانی به گرمسار

آغاز تست و آب اندازی خط انتقال طرح آبرسانی به گرمسار

رئیس حوزه آبریز فلات مرکزی و شرقی از آغاز تست و آب اندازی خط انتقال طرح آبرسانی به گرمسار خبر داد و گفت: این اقدام مهم با حضور مقام عالی وزارت نیرو صورت گرفته است.

یه گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای سمنان، علی پوراحمد اظهار داشت: تکمیل طرح آبرسانی به گرمسار، آرادان و ایوانکی از مصوبات دور قبلی سفر آیت‌الله رئیسی به استان سمنان بوده است.

وی هدف از اجرای پروژه را آبرسانی به شهرستان‌های غرب استان برای تأمین آب پایدار مصارف شرب و صنعت این دو شهرستان به میزان ۲۱ میلیون متر مکعب در سال عنوان کرد.

رئیس حوزه آبریز فلات مرکزی و شرقی با بیان اینکه با اجرای این بخش از طرح آب پایدار، شیرین و بهداشتی منطقه غرب استان سمنان تأمین می‌شود عنوان کرد: با توجه به اینکه در حال حاضر آب از مسیر رودخانه و با عبور از خاک‌های نامناسب و مسئله‌دار (شور و تلخ) منتقل می‌شود، این مهم سبب کاهش کیفیت آب شده و اجرای این طرح برای جلوگیری از افت کیفیت آن بوده است، چرا که این خط انتقال باعث جداسازی آب شیرین از آب بی‌کیفیت و شور خواهد شد.

پوراحمد با بیان اینکه عملیات اجرایی طرح به دلیل مسائل اجتماعی در محدوده استان تهران متوقف بود، تصریح کرد: خوشبختانه بعد از دور نخست سفر ریاست محترم جمهور به استان سمنان، بنا به درخواست مردم و دستور آیت‌الله رئیسی، عملیات اجرایی به‌منظور تکمیل و بهره‌برداری از طرح در محدوده استان سمنان مجدداً آغاز شد. 

وی با بیان اینکه بر اساس قرارداد با پیمانکار و برنامه‌ریزی صورت گرفته، عملیات اجرایی این طرح باید در شهریور سال ۱۴۰۳ به اتمام می‌رسید، خاطرنشان کرد: اما  با حمایت دولت مردمی و خدمتگزار سیزدهم، حمایت‌های مسئولان استان و پشتکار عوامل اجرایی پروژه و کار جهادی انجام‌شده، هشت کیلومتری باقی مانده خط انتقال طرح در محدوده استان سمنان خاتمه یافت.

رئیس حوزه آبریز فلات مرکزی و شرقی خاطرنشان کرد: طول خط انتقال طبق موافقتنامه ۷۴ کیلومتر از بند انحرافی سیمین دشت از مخازن آب شرب شهر ایوانکی است.

پوراحمد با بیان اینکه طول کل خط انتقال آب در محدوده استان سمنان ۵۵ کیلومتر است، خاطرنشان کرد: اجرای این پروژه از ابتدا در دو فاز دیده شده و بنا بود در فاز اول پروژه طول خط انتقال آب از گرمسار تا ایوانکی ۳۲ کیلومتر با استفاده از لوله فولادی ۴۰۰ میلی‌متری و در فاز دوم پروژه شامل ۲۳ کیلومتر با استفاده از لوله فولادی ۸۰۰ میلی‌متری انجام شود.

به گفته وی، احداث یک واحد ساختمان ایستگاه پمپاژ به ظرفیت ۱۱۰ لیتر بر ثانیه و ارتفاع پمپاژ ۳۰۵ متر، سه واحد مخزن جمعاً به حجم پنج هزار مترمکعب، خاک‌برداری با حجم جمعاً یک‌میلیون و ۱۴۰ هزار مترمکعب و حجم سنگ برداری ۵۳۰ هزار مترمکعب و همچنین بتن‌ریزی با حجم هفت هزار مترمکعب از دیگر مشخصات فنی خط انتقال آب به گرمسار در محدوده استان سمنان بوده است.

رئیس حوزه آبریز فلات مرکزی و شرقی با بیان اینکه مجموع اعتبار هزینه شده برای این پروژه تاکنون سه هزار و ۲۶ میلیارد ریال بوده است، عنوان کرد: تا سال ۱۴۰۰ برای تکمیل این پروژه یک هزار و ۱۶۴ میلیون ریال هزینه شده بود، اما با توجه ویژه دولت سیزدهم، یک هزار و ۸۶۲ میلیون ریال اعتبار بعد از نخستین سفر آیت‌الله رئیسی به استان سمنان برای تکمیل آن هزینه شده است و این در حالی است که ارزش به روز شده پروژه بیش از پنج هزار میلیارد ریال است.

 

کد خبر: 73177
  تاریخ خبر : 1403/01/30
 زهرا بقولی‌زاده
 175