دوشنبه, 31 اردیبهشت 1403
مشروح خبر :: ضرورت اجرای طرح‌های آبیاری نوین برای مقابله با هدررفت آب در خمین

مدیر منابع آب خمین تأکید کرد:

ضرورت اجرای طرح‌های آبیاری نوین برای مقابله با هدررفت آب در خمین

مدیر منابع آب خمین در دیدار با نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به مصرف بالای آب این شهرستان در حوزه کشاورزی لازم است که طرح‌های آبیاری نوین پیاده‌سازی شود تا هدررفت آب به کمترین میزان کاهش یابد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای مرکزی، حسین اسدی سرپرست شرکت آب منطقه‌ای مرکزی به همراه حمید رنجبر مدیر منابع آب خمین با نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی دیدار کرد.

رنجبر مدیر منابع آب خمین اظهار داشت: نکته مهم در تأمین آب خمین، بخش کشاورزی است چرا که اقتصاد خمین عمدتاً بر پایه کشاورزی است و الگوی کشت مناسب، کشت سازگار با کم آبی و حمایت از کشاورزان برای تجهیز مزارع به سیستم آبیاری نوین در این شهرستان از برنامه‌های مدیریت مصرف بحش کشاورزی است.

وی ادامه داد: برای مقابله با کم آبی تصمیماتی نیز اتخاذ شده که از جمله آن ممنوعیت کاشت چمن و جداسازی انشعابات فضای سبز از آب شرب و آبیاری با استفاده از پساب است.

رنجبر اظهار کرد: خشکسالی سال‌های اخیر و میزان کم بارندگی، حفر چاه‌های غیرمجاز و اضافه برداشت از منابع آبی و سفره‌های زیرزمینی، وضعیت منابع آب خمین را با چالش جدی مواجه کرده و اگر با این معضلات برخورد نشود در آینده با کمبود شدید آب در شهرستان خمین مواجه خواهیم بود.

مدیر منابع آب خمین تأکید کرد: باید برنامه‌ریزی و تدبیر اصولی برای حل مشکل کمبود آب در شهرستان خمین به‌ویژه در روستاها صورت پذیرد؛ از سوی دیگر با توجه به مصرف بالای آب این شهرستان در حوزه کشاورزی لازم است که طرح‌های آبیاری نوین پیاده‌سازی شود تا هدررفت آب به کمترین میزان کاهش یابد.

کد خبر: 73204
  تاریخ خبر : 1403/02/01
  آخرین به‌روزرسانی : 1403/02/02
 کمال آبادی
 42