دوشنبه, 31 اردیبهشت 1403
مشروح خبر :: تقدیر شرکت آب منطقه‌ای ایلام از صاحبان چاه‌های آب کشاورزی نمونه و دارای برداشت مجاز

مدیر روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای استان خبر داد:

تقدیر شرکت آب منطقه‌ای ایلام از صاحبان چاه‌های آب کشاورزی نمونه و دارای برداشت مجاز

مدیر روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای استان ایلام گفت: از صاحبان چاه‌های آب کشاورزی نمونه و دارای برداشت مجاز توسط شرکت آب منطقه‌ای استان ایلام تقدیر شد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای استان ایلام، عباس کردنژاد مدیر روابط عمومی این شرکت اظهار داشت: در بررسی‌های به عمل آمده، از دو نفر از کشاورزانی که با نصب کنتور حجمی هوشمند و مطابق با پروانه بهره‌برداری از چاه‌ها آب استحصال کردند، تقدیر شد.

در حاشیه این مراسم، منصوری مدیر حفاظت و بهره برداری از منابع آب شرکت آب منطقه ای استان به اهمیت نصب کنتور حجمی هوشمند اشاره کرد و اظهار داشت: برای انجام برنامه‌ریزی در حوزه کلان آب، همواره نیاز به وجود آمار و اطلاعات بیلان منابع آب بوده که با توجه به شرایط بحرانی منابع آب زیرزمینی، ضرورت اندازه‌گیری حجم واقعی آب برداشتی و کنترل آن طبق حقابه‌های مندرج در پروانه‌های بهره‌برداری، اهمیت به‌سزایی پیدا کرده است که این مهم به وسیله کنتور میسر می‌شود.

وی بر همکاری کشاورزان دارای چاه آب تاکید و خاطرنشان کرد: بر اساس بررسی ها و برآوردهایی که تاکنون انجام شده، بهره برداران ایرانی، بیشترین ذخایر آب زیرزمینی خود را استخراج کرده اند. همانگونه که می دانیم بخش کشاورزی آب‌های زیرزمینی را بصورت فراوانی مصرف می‌کند.

منصوری تصریح کرد: یک ابزار بسیار موثر برای مدیریت برداشت آب از سفره‌های زیرزمینی از چاه‌ها، کنتورهای حجمی هوشمند آب چاه کشاورزی است که بر اساس نتایج حاصل از مطالعات انجام شده، سبب جلوگیری از سوء مصرف مخفیانه مصرف‌کنندگان با توجه به سهم مصرف سالانه مقرر شده‌اند.

وی در پایان تأکید کرد: هم اکنون کنتورهای هوشمند چاه کشاورزی نقش پررنگتری در کنترل و مدیریت بهره‌برداری از منابع آبی دارند که در نهایت می‌تواند قدمی کارآمد در راستای تصمیمات و شیوه‌های مدیریتی صحیح و مناسب از طریق جبران الگوهای نامناسب بهره‌برداری، حفظ منابع آب قابل دسترس، جلوگیری از بیلان آب منفی آبخوان‌های زیرزمینی و دامن‌گیر شدن شرایط تنش و بحران دایمی کمبود آب باشد.

لازم به ذکر است طی مراسمی با حضور مهندس لطفه نیا مدیر اداره منابع آب شهرستان دهلران، مدیر حفاظت و بهره‌برداری از منابع آب و مدیر روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای استان از آقایان سعید کاوری‌زاده، پرویز محمدی با اهدای لوح، تقدیر به عمل آمد.

کد خبر: 73210
  تاریخ خبر : 1403/02/01
  آخرین به‌روزرسانی : 1403/02/01
 روابط عمومی
 173