دوشنبه, 31 اردیبهشت 1403
مشروح خبر :: ترمیم شکستگی لوله در رینگ کاشان

به همت شرکت آب منطقه‌ای اصفهان انجام شد؛

ترمیم شکستگی لوله در رینگ کاشان

رئیس گروه بهره‌برداری و نگهداری از سد زاینده رود و چم آسمان گفت: پیرو گزارش مسئولان گشت خط لوله در رینگ کاشان مبنی بر شکستگی لوله انتقال آب زاینده رود ضمن حضور در منطقه، بررسی‌های لازم و عملیات ترمیم آن انجام شد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان، مهرداد مقدس، رئیس گروه بهره‌برداری و نگهداری از سد زاینده‌رود و چم‌آسمان با اعلام این خبر اظهار داشت: پیرو گزارش مسئولان گشت خط لوله در رینگ کاشان مبنی بر شکستگی لوله انتقال آب زاینده‌رود در روز شنبه یکم اردیبهشت ۱۴۰۳، ضمن حضور در منطقه، بررسی‌ لازم و علمیات ترمیم آن انجام شد.

وی افزود: شکستگی لوله در رینگ آبرسانی کاشان و قطر لوله ۹۰۰ میلی‌متر و با عمق حدود ۱.۵ متر از سطح زمین تشخیص داده شد.

مقدس تصریح کرد: نقطه محل شکستگی لوله، محل تقاطع ۳ مسیر انتقال آب از جمله خط لوله آب زاینده‌رود، مسیر اصلی قنات سفیداب، یزدآباد، مسیر لوله زهکش قنات سفیداب با جنس پولیکا DN۲۰۰ بوده است.

رئیس گروه بهره‌برداری و نگهداری از سد زاینده رود و چم آسمان تصریح کرد: پس از شناسایی موقعیت شکست لوله بلافاصله شیر پروانه‌ای DN۷۰۰ در حدود ۴۳۰۰ متر قبل از محل و در حوضچه شماره ۱۵ کاملا بسته و شیر تخلیه حوضچه شماره ۲۶ بعد از محل حادثه کاملاً باز شد و در ساعت حدود ۱۴ خروج آب از محل شکستگی کاملاً قطع شد.

وی توضیح داد: برآورد عوامل مبنی بر تخریب غیر عمد خط لوله بر اثر عملیات لایروبی قنات سفیداب توسط یک عدد بیل بکهو متعلق به کشاورزان منطقه بود.

مقدس با اشاره به این‌که پس از تخلیه آب جمع شده در مجاورت موقعیت و برداشت خاک اطراف لوله با یک دستگاه بیل مکانیکی، عملیات تعمیر محل شکستگی آغاز و قطعه لوله مورد نیاز از سایت راوند و دیگر تجهیزات کاربردی به منطقه انتقال و هرگونه تجهیز برای احتمال طولانی شده عملیات در تاریکی شب در قطعه آماده شد.

رئیس گروه بهره‌برداری و نگهداری از سد زاینده رود و چم‌آسمان یادآور شد: اجرای عملیات توسط حدود ۱۰ نفر از عوامل آبفای کاشان و با حضور و مدیریت عامل آن نهاد و نظارت نمایندگان شرکت آب منطقه‌ای انجام شد.

وی خاطرنشان کرد: تعمیرات و تست‌های جانبی لوله آب زاینده‌رود در ساعت ۴۵.۲۰ تمام و آبگیری و هواگیری خط لوله آغاز شد؛ ساعت ۹ صبح دوم اردیبهشت ماه آبگیری خط اتمام و جریان کامل آب در لوله برقرار شده است.

مقدس با تأکید بر رعایت حریم خطوط انتقال آب خاطرنشان کرد: رعایت این حریم در آبرسانی به شهروندان و تأمین آب شرب نقش اساسی دارد.

 

کد خبر: 73307
  تاریخ خبر : 1403/02/04
  آخرین به‌روزرسانی : 1403/02/04
 نرگس ناظمی‌نیا
 73