شنبه, 26 خرداد 1403
مشروح خبر :: هدف از اجرای طرح مدیریت توأمان آب و برق برداشت عادلانه از آب‌های زیرزمینی است

معاون وزیر نیرو در نشست مدیران ارشد بخش آب کشور:

هدف از اجرای طرح مدیریت توأمان آب و برق برداشت عادلانه از آب‌های زیرزمینی است

معاون وزیر نیرو با اشاره به برنامه‌های مهم در دست اقدام بخش آب کشور در سال جاری گفت: هدف اصلی طرح مدیریت توأمان آب و برق، برداشت عادلانه از آب‌های زیرزمینی بر مبنای مقدار مندرج در پروانه‌های بهره‌برداری است.

به گزارش خبرنگار شبکه خبری آب ایران، شصت و چهارمین نشست شورای مدیران ارشد صنعت آب کشور صبح امروز به ریاست محمد جوان‌بخت معاون وزیر نیرو و مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران و با حضور جمعی از مدیران این شرکت، مدیران عامل شرکت‌های آب منطقه‌ای، معاونان حفاظت شرکت‌ها، مدیرعامل شرکت آب و نیرو و رئیس مؤسسه تحقیقات آب در شرکت مدیریت منابع آب ایران برگزار شد. 

معاون وزیر نیرو در این نشست اظهار داشت: در ابتدا باید بابت رحمت واسعه‌ الهی که در روزهای آخر سال گذشته و طی یکی دو ماه اخیر شامل حال کشور شد و بارش‌های خوبی را در بسیاری از استان‌ها شاهد بودیم، خداوند را شاکر باشیم.

وی افزود: سال گذشته وضعیت منابع آبی استان‌ها به گونه‌ای بود که برخی تا ۶۰ درصد دچار کم‌بارشی بودند و با وضعیت نگران‌کننده‌ای روبرو بودیم اما با عنایت خداوند اتفاقات خوبی رقم خورد.

جوان‌بخت بیان داشت: البته در بخشی از استان‌ها، بارش‌ها منجر به سیلاب شد و شرایط مخاطره‌آمیزی رخ داد که با تدابیر خوب مدیران بخش آب، شرایط به خوبی مدیریت و کنترل شد؛ این درحالی بود که متأسفانه مشابه اتفاقات کشور ما در مناطق جنوب، شرق و جنوب شرق، در کشورهای همسایه منجر به تلفات انسانی و زیرساختی بالایی شد.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در ادامه به برنامه‌های مهم در دست اقدام بخش آب کشور در سال جاری اشاره کرد و با تأکید بر اینکه اقدامات سازه‌ای نباید اقدامات غیرسازه‌ای و مسئله حفاظت از منابع آبی را دچار غفلت کند، گفت: مدیریت توأمان آب و برق از برنامه‌های مهم وزارت نیرو است که لازم است با جدیت و پیگیری کافی در استان‌ها دنبال و اجرایی شود.

وی تأکید کرد: این طرح به منظور صرفه‌جویی حتی یک کیلووات برق نیست؛ بلکه هدف اصلی طرح مدیریت توأمان آب و برق، برداشت عادلانه از آب‌های زیرزمینی است. عدالت نیز باید مبنا و معیار داشته باشد که در پروانه‌های بهره‌برداری ذکر شده است. 

جوان‌بخت بیان داشت: در حوزه تعیین تکلیف اسناد در گذشته دچار بی‌عملی شده‌ایم که لازم است در عمل به قوانین، امروز اقدامات ما تفاوت چشمگیری با گذشته داشته باشد. 

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران از مدیران عامل استان‌ها خواست تا با اجرای جدی بند ع تبصره ۸ قانون سال گذشته، امسال در قالب یک برنامه زمانبندی، نتیجه کار را اعلام کنند. 

وی مستندسازی اسناد و املاک وزارت نیرو را نیز یکی از مباحث مهم خواند و گفت: هدفگذاری وزارت نیرو در سال جاری این است که اسناد و املاک بازمانده از اخذ سند نداشته باشیم. 

جوان‌بخت با بیان اینکه در برنامه هفتم، حکم‌های متعددی برای بخش آب وجود دارد، اظهار داشت: مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مسئول همه مباحث مربوط به آب در استان است و باید نسبت به میزان مصرف و تأمین آب در کل استان احساس مسئولیت داشته باشد.

کد خبر: 73729
  تاریخ خبر : 1403/02/24
  آخرین به‌روزرسانی : 1403/02/24
 معصومه خداوردیان
 264