شنبه, 26 خرداد 1403
مشروح خبر :: فرصت‌های عظیم سرمایه‌گذاری بخش آب در رویداد کرمان آیدکس ۲۰۲۴

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمان عنوان کرد:

فرصت‌های عظیم سرمایه‌گذاری بخش آب در رویداد کرمان آیدکس ۲۰۲۴

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمان از ارائه فرصت‌های عظیم سرمایه‌گذاری در بخش آب توسط شرکت آب منطقه‌ای کرمان در رویداد کرمان آیدکس ۲۰۲۴ خبر داد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای کرمان، حمید علیدادی سلیمانی رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل این شرکت از ارائه سه فرصت عظیم سرمایه‌گذاری در بخش آب برای انتقال آب از دریای عمان به استان کرمان، مجموعه بین‌المللی گردشگری و تفریحی سد تنظیمی جیرفت و نیروگاه برقآبی سد مخزنی نساء در رویداد کرمان آیدکس ۲۰۲۴ خبر داد.

علیدادی سلیمانی با اشاره به اهمیت طرح انتقال آب از دریای عمان گفت: هدف از اجرای این طرح، شیرین کردن آب دریای عمان و انتقال آن به مخازن آب شرب ۵ شهر جنوبی کهنوج، فاریاب، قلعه گنج، منوجان و رودبار و تأمین بخشی از آب مورد نیاز صنعت استان با افق چشم انداز سال ۱۴۲۵ است.

وی با اشاره به این‌که تخصیص خط انتقال مذکور جهت مصارف شرب و صنعت استان است، افزود: در این طرح، ۱۲۶.۵ میلیون متر مکعب جهت تامین نیاز آبی صنعت استان کرمان و ۲۵ میلیون متر مکعب جهت مصارف شرب و بهداشت ۵ شهر جنوبی کهنوج، فاریاب، قلعه گنج، منوجان و رودبار استان تا افق سال ۱۴۲۵ دیده شده است.

علیدادی سلیمانی تأکید کرد:  اجرای این پروژه به حفظ وضعیت موجود سفره های زیرزمینی و احیا آنها کمک خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمان اظهار داشت: بر اساس برآورد فعلی هزینه ثابت سرمایه‌گذاری در این طرح صد هزار میلیارد تومان است و مسیر اصلی انتقال آب از محل آبگیر ساحلی دریای عمان شروع و تا نواحی شمال استان ادامه می‌یابد و مطالعه، طراحی و اجرای طرح بر عهده سرمایه‌گذار بوده و مسیر نهایی طرح و مدل مالی بازگشت سرمایه، توسط وی لحاظ می‌شود.

علیدادی سلیمانی مجموعه بین‌المللی گردشگری و تفریحی سد تنظیمی جیرفت را یکی دیگر از پروژه‌های جذاب سرمایه‌گذاری ارائه شده در این رویداد عنوان کرد و گفت: این مجموعه شامل فضاهایی از جمله فضای اقامتی (متل، آلاچیق)، فضاهای تفریحی و ورزشی (حلقه دانایی، مسیر پیاده و دوچرخه، پلازا موج، سکوی ماهیگیری، باغ گل، باغ نور، آمفی تئاتر روباز، باغ اسکیت، پینت بال، زمین های بازی بسکتبال والیبال تنیس، باشگاه ورزشی بدنسازی، سالن بیلیارد و بولینگ، حمام سنتی، سالن ماساژ، پارک آبی)، فضاهای فراغت فعال (مجتمع کودک، باغ آب)، فضاهای پذیرایی (رستوران، کافی شاپ، سالن چندمنظوره)، فضاهای کشاورزی و تفریحی (گلخانه، نظرگاه، کافی شاپ، باغ شهری پرتقال، باغ شهری نخل)، فضاهای اداری (فضای اداری و مدیریت، تاسیسات نگهداری، خدمات، پارکینگ) و فضاهای تجاری و نمایشگاهی است.

وی افزود: بر اساس برآورد انجام شده این پروژه نیاز به هزینه ثابت سرمایه‌گذاری ۲۲۸۴ میلیارد ریال و سرمایه در گردش ۲۵ میلیارد ریالی دارد. 

رئیس هیئت مدیره شرکت آب منطقه‌‎ای کرمان از نیروگاه برقآبی سد مخزنی نساء بم به عنوان سومین فرصت جذاب سرمایه‌گذاری ارائه شده در رویداد کرمان آیدکس ۲۰۲۴ خبر داد و اظهار داشت: هدف از اجرای این طرح تولید ۴ مگاوات انرژی پاک است.

علیدادی سلیمانی گفت: بر اساس برآوردها این پروژه نیاز به ۴۰۰۰ میلیارد ریال هزینه ثابت سرمایه‌گذاری دارد و به دلیل کمبود و کسری انرژی برق در منطقه با عملیاتی شدن این پروژه می‌توان بخشی از کسری برق منطقه را از همین محل تأمین کرد.

کد خبر: 73852
  تاریخ خبر : 1403/02/29
  آخرین به‌روزرسانی : 1403/02/29
 مهران ملامحمدی
 94