شنبه, 26 خرداد 1403
مشروح خبر :: قیزقلعه‌سی؛ سرآغازی بر تحول اقتصادی مناطق مرزنشین در شمال‌غرب ایران

یادداشت؛

قیزقلعه‌سی؛ سرآغازی بر تحول اقتصادی مناطق مرزنشین در شمال‌غرب ایران

با احداث سد قیز قلعه‌سی و تأمین آب شبکه خداآفرین به میزان ۷۴ هزار هکتار در اهداف آینده طرح، شاهد تحول اقتصادی و توسعه پایدار در منطقه خواهیم بود که در نهایت باعث تثبیت جمعیت مرزنشینان می‌شود.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روزنامه ایران، غلامحسین بابایی؛ معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی طی یادداشتی نوشت: سد قیزقلعه‌سی با هدف انتقال بخشی از آب خروجی از سد مخزنی خداآفرین به شبکه آبیاری پایین‌دست و همچنین تولید برق احداث شده است و بزودی با حضور سید ابراهیم رئیسی و الهام علی‌اف رئیس جمهوری آذربایجان به بهره‌برداری می‌رسد.

این سد نشانگر توانمندی ملی در عرصه بین‌المللی در اجرای پروژه‌های عظیم آبی است چراکه اجرای این سد و همچنین بالادست آن یعنی سد خدا آفرین با بهره‌مندی از توان مهندسی و دانش فنی داخلی صورت گرفته و توسعه و رونق کشاورزی و اقتصادی منطقه و اشتغالزایی بالغ بر ۴۰ هزار نفر را به همراه داشته است.

سد قیز قلعه‌سی در فاصله ۱۲ کیلومتری پایین‌دست سد مخزنی خدا آفرین بوده و عملیات اجرایی آن از خرداد ۱۳۸۵ شروع شد؛ این سد از نوع خاکی با هسته رسی با ارتفاع ۳۷ متر از پی‌، حجم مخزنی حدود ۶۲ میلیون مترمکعبی داشته و توانایی تنظیم دو میلیارد مترمکعب آب سالانه را برای طرفین دارد. همچنین کانال انتقال آب و شبکه پایاب جهت آبیاری اراضی کشاورزی به وسعت ۷۴ هزار هکتار در استان‌های آذربایجان‌شرقی و اردبیل جهت بهره‌برداری مشترک و مساوی دو کشور اجرا شده است.

سد قیز قلعه‌سی یکی از بزرگترین و مهم‌ترین پروژه‌های مرزی کشور است که با پیچیدگی فنی و تأسیسات وابسته می‌تواند حقابه یک میلیارد متر مکعب در سال را در راستای حفظ منافع ملی کشور تثبیت کرده و دیپلماسی آب، حسن همجواری و گسترش تعاملات مناسب با کشورهای همسایه را تحقق ببخشد.

گسترش تعاملات فرهنگی بین دو کشور همسایه با صیانت از پل‌های تاریخی ۱۱و ۱۵ دهنه خداآفرین با وجود قرارگیری در مخزن سد از دیگر ویژگی‌های خاص این سد بین‌المللی است.

با احداث سد قیز قلعه‌سی و تأمین آب شبکه خداآفرین به میزان ۷۴ هزار هکتار در اهداف آینده طرح، شاهد تحول اقتصادی و توسعه پایدار در منطقه خواهیم بود که در نهایت باعث تثبیت جمعیت مرزنشینان می‌شود.

کد خبر: 73853
  تاریخ خبر : 1403/02/29
 معصومه خداوردیان
 63