شنبه, 26 خرداد 1403
مشروح خبر :: افتتاح سد «قیزقلعه‌سی» و بهره‌برداری نهایی سد «خداآفرین» با حضور رؤسای جمهور ایران و آذربایجان

فردا در مرز دو کشور صورت می‌گیرد؛

افتتاح سد «قیزقلعه‌سی» و بهره‌برداری نهایی سد «خداآفرین» با حضور رؤسای جمهور ایران و آذربایجان

فردا با حضور رؤسای جمهور دو کشور ایران و آذربایجان، سد «قیزقلعه‌سی» افتتاح شده و با افتتاح آن سد «خداآفرین» نیز به بهره‌برداری کامل می‌رسد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از پاون، سد قیزقلعه‌سی، فردا (یکشنبه ۳۰ اردیبهشت) با حضور آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران و الهام علی‌اف رئیس‌جمهور آذربایجان افتتاح و سد خداآفرین نیز همزمان با افتتاح این سد به بهره‌برداری نهایی می‌رسد.

سد «قیز قلعه سی» به عنوان بزرگترین و مهمترین پروژه مرزی استان آذربایجان شرقی در نتیجه رویکرد و سیاست تعامل همه جانبه با همسایگان از سوی دولت سیزدهم، در آستانه بهره برداری رسمی قرار گرفته است.

با افتتاح این پروژه ۲۰ ساله که با توان و دانش مهندسان ایرانی طراحی و احداث شده است هر دو کشور ایران و آذربایجان از دستاوردهای اجرای این طرح مهم منتفع می‌شوند .از جمله مشخصات سد قیز قلعه‌سی، می‌توان به ۵۰۰ هزار متر مکعب حجم بتن ریزی، ۴۲ کیلومتر طول حفاری و تزریق و امکان تولید ۸۰ مگاوات برق اشاره کرد.

با بهره‌برداری از سد قیز قلعه سی، حجم آب ذخیر شده در سد خداآفرین که در بالادست سد قیز قلعه سی قرار دارد از طریق کانال و شبکه پایاب به دشت‌های آذربایجان شرقی، اردبیل و جمهوری آذربایجان به میزان ۲ میلیارد متر مکعب در سال تزریق خواهد شد و زمینه توسعه بخش‌های گردشگری، کشاورزی و نیز تولید انرژی برقابی فراهم می‌شود.

این سد ویژگی‌های منحصر به‌فردی دارد که از جمله آن می‌توان به مواردی چون بزرگترین و مهمترین پروژه مرزی شمال غرب کشور، تامین آب بزرگترین شبکه آبیاری زهکشی شمال غرب کشور، پیاده سازی دیپلماسی آب و حسن همجواری، افزایش تعاملات میان ایران و جمهوری آذربایجان، تنظیم دو میلیارد مترمکعب آب در سال با تشکیل لکه آبی، توسعه و رونق کشاورزی و اقتصادی منطقه و اشتغال‌زائی بالغ بر ۴۰ هزار نفر و توسعه فرهنگی بین دو کشور همسایه با حفاظت از پل‌های تاریخی ۱۱ و ۱۵ دهنه خداآفرین اشاره کرد.

در همین راستا سد «خداآفرین» نیز همزمان با افتتاح سد قیزقلعه‌سی به بهره‌برداری رسمی می‌رسد. سد خدا آفرین بخش اول طرح جامع خداآفرین است که در سال ۱۳۸۷ افتتاح شد، اما برای بهره‌برداری حداکثری از ظرفیت آب ذخیره‌سازی شده در این سد، نیاز به اجرای سد قیز قلعه‌سی به عنوان بخش دوم این طرح جامع وجود داشت.

سد خداآفرین در بالادست و سد قیزقلعه سی در ۱۲ کیلومتری پایین دست سد خداآفرین قرار دارد و با وجود سد قیزقلعه سی، امکان بهره‌برداری کامل و آبگیری از سد خداآفرین فراهم می‌شود؛ به طوری که ۷۴ هزار هکتار از اراضی کشاورزی از طریق کانال به منظور آبیاری تامین آب می‌شود، این در حالی است که پیش از افتتاح سد قیزقلعه‌سی امکان تامین آب برای این میزان زمین کشاورزی فراهم نبود.

این گزارش حاکی است، فرآیند عملیات احداث سد قیزقلعه‌سی از سال ۱۳۸۵ آغاز شد و تا شروع دولت سیزدهم ۸۰ درصد پیشرفت داشت، اما در دولت سیزدهم،تکمیل پروژه در اولویت قرار گرفت و طی این سال‌ها با پیشبرد اقداماتی چون خاکریزی تاج ،نصب دریچه‌های سد، تکمیل عملیات حفاری و تزریق، احداث راه‌های جایگزین مستقردر مخزن این سد، تکمیل نیروگاه‌ها و پاکسازی مخزن در دولت سیزدهم انجام شد.

کد خبر: 73860
  تاریخ خبر : 1403/02/29
  آخرین به‌روزرسانی : 1403/02/29
 معصومه خداوردیان
 148