شنبه, 26 خرداد 1403
مشروح خبر :: صرفه‌جویی بیش از ۹۰ میلیون مترمکعب آب در کرمانشاه با اجرای طرح‌های احیا و تعاد‌ل‌بخشی

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خبر داد:

صرفه‌جویی بیش از ۹۰ میلیون مترمکعب آب در کرمانشاه با اجرای طرح‌های احیا و تعاد‌ل‌بخشی

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمانشاه در نخستین جلسه کارگروه استانی سازگاری با کم آبی استان گفت: در طرح احیا و تعادل بخشی سال ۱۴۰۲ به میزان ۹۰.۲۳ میلیون مترمکعب آب صرفه‌جویی شده است.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای کرمانشاه، در این جلسه که به ریاست طهماسب نجفی و با حضور رسول فرهادی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمانشاه و تعدادی از فرمانداران و مدیران صنعت آب و برق استان برگزار شد، سر فصل‌های مدیریت توامان آب و برق، اعلام ممنوعیت کشت‌های پرآب‌بر مخصوصا برنج، بحث و تبادل نظر در خصوص کشاورزان مهاجر و جلوگیری از به‌کارگیری اتباع خارجی در مزارع کشاورزی استان مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در این کارگروه، مدیرعامل آب منطقه‌ای کرمانشاه با اشاره به وضعیت بازش استان در سالجاری گفت: تا کنون ۵۴۱/۶ میلیمتر بارش داشته‌ایم که نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته با ۴۱۹/۲ میلیمتر بارش به میزان ۲۹٪ افزایش و نسبت به دوره مشابه بلندمدت با ۴۵۱ میلیمتر به میزان ۲۰٪ افزایش را نشان می دهد. فرهادی در ادامه با اشاره به رفع تصرفات در حریم دریاچه گاوشان به عنوان یکی از سدهای مهم تأمین آب شرب و کشاورزی کرمانشاه به مساحت ۸۰ هکتار افزود: در طرح احیا و تعادل بخشی سال ۱۴۰۲ موفق به انسداد ۳۹۶ حلقه چاه غیرمجاز، نصب ۵۵۹ کنتور هوشمند برای چاه‌های مجاز، اصلاح و تعدیل پروانه ۸۵۷ پروانه بهره‌برداری، توقیف ۵۱ دستگاه و ادوات حفاری غیرمجاز و اسقرار ۲۶ گروه گشت و بازرسی شدیم که در نهایت به صرفه‌جویی ۹۰/۲۳ میلیون متر مکعب منجر شده است. فرهادی گفت: این میزان به تفکیک ۲۳/۳۸ میلیون مترمکعب مربوط به اصلاح و تعدیل پروانه‌های بهره‌برداری، ۱۷/۶ میلیون مترمکعب حاصل جلوگیری از کشت برنج، ۳۸ میلیون مترمکعب انسداد چاه‌های غیرمجاز و ۱۰/۸ میلیون مترمکعب مربوط به برنامه سازگاری و طرح گرمسیری است. لازم به ذکر است آب منطقه‌ای کرمانشاه در راستای اجرایی کردن شیوه‌نامه مدیریت توامان آب و برق به میزان ۹۹/۵ درصد تطبیق اطلاعات در سامانه‌های دوسویه آب و برق و ساپاد (سامانه پایش داده‌های آب و برق) انجام شده در سطح کشور جز ۳ استان نخست است و در عملکرد برنامه ابلاغی و پنجره واحد رتبه نخست کشور را کسب کرده است.

شایان ذکر است در پایان جلسه از مدیران دستگاه‌های استانی که در امر انسداد چاه‌های غیرمجاز شرکت آب منطقه‌ای کرمانشاه را یاری کردند طی لوح سپاس تقدیر و تشکر به عمل آمد.

کد خبر: 73874
  تاریخ خبر : 1403/02/28
  آخرین به‌روزرسانی : 1403/02/30
 مدیر سایت
 81