شنبه, 26 خرداد 1403
مشروح خبر :: سد «کلان» ملایر سرریز کرد

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان همدان:

سد «کلان» ملایر سرریز کرد

سد "کلان"، بزرگترین سد استان همدان در ملایر سرریز کرد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای همدان، در آئین شکرگزاری سرریز سد کلان ملایر، معاون استاندار همدان و فرماندار ویژه ملایر گفت: بعد از بارش‌های بسیار خوب، امروز شاهد سرریز شدن سد کلان ملایر با حضور مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان و مردم منطقه هستیم.

سلمان اسماعیلی با بیان اینکه با سرریز شدن سد کلان، پس از مدت‌ها آب در رودخانه‌های این منطقه جاری شد، افزود: امسال ۱۲ درصد بیشتر از بارش دراز مدت و ۵۴ درصد بیشتر از بارش‌های سال گذشته شاهد نزولات آسمانی بودیم.

وی خاطرنشان کرد: اگرچه حجم آبی سد کلان ملایر پُر و وضعیت ذخیره آبی آن خوب است، اما کماکان مردم باید صرفه‌جویی و مدیریت بهینه مصرف را در دستور کار خود قرار دهند.

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان همدان نیز با اشاره به وضعیت خوب منابع آبی استان باتوجه به بارندگی‌های اخیر، گفت: در مجموع ۳۸۷ میلی‌متر متوسط بارندگی استان از شروع سال آبی هستیم که نسبت به سال گذشته حدود ۵۰ درصد و نسبت به دراز مدت ۱۶ درصد افزایش داشته است.

رضا اخلاص‌مند افزود: بارش‌های خوب امسال موجب آبگیری خوب سدهای استان شده و سد کلان ملایر به عنوان بزرگترین سد استان، با حجم ۴۵ میلیون مترمکعب ذخیره بوده که در حال سرریز شدن است.

وی با بیان اینکه ۴۴۰ لیتر در ثانیه آب برای مصرف شرب شهر ملایر به صورت مستمر روزانه تحویل تصفیه خانه سد کلان می‌شود، گفت: از ابتدای سال آبی تا به امروز آورد سد بالای ۲۰ میلیون مترمکعب بوده که حدود ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار مترمکعب آن برای شرب شهر ملایر تامین شده است.

اخلاص مند با بیان اینکه کنترل و حفاظت از حوزه دریاچه سد کلان به صورت مستمر پایش و نگهبانی و اخطارهای مداوم انجام می‌شود، ادامه داد: سد کلان برای شنا کردن نیست و مردم باید رعایت کنند که از سد برای شنا و تفریح استفاده نکنند، چراکه شنا کردن داخل تاسیسات آبی و سدها ممنوع است و تابلوهای خطر نصب شده و جایی هم که نیاز بود، فنس کشی انجام شده است.

وی میزان ورودی آب به سد کلان را ۲ هزار لیتر در ثانیه عنوان کرد و افزود: درحال حاضر دریچه تحتانی سد به جهت مدیریت سیلاب‌های احتمالی و تأمین حق‌آبه محیط‌ زیست باز است و میزان ۵۰۰ لیتر در ثانیه حق‌آبه محیط‌ زیست از دریچه تحتانی از سد کلان رهاسازی می‌شود.

کد خبر: 73875
  تاریخ خبر : 1403/02/29
  آخرین به‌روزرسانی : 1403/03/01
 علی
 77