شنبه, 26 خرداد 1403
مشروح خبر :: افتتاح سد بین‌المللی «قیزقلعه‌سی» و بهره‌‌برداری نهایی از سد خدا آفرین با حضور روسای جمهور ایران و آذربایجان

دقایقی پیش انجام شد؛

افتتاح سد بین‌المللی «قیزقلعه‌سی» و بهره‌‌برداری نهایی از سد خدا آفرین با حضور روسای جمهور ایران و آذربایجان

با حضور روسای جمهور دو کشور ایران و آذربایجان، سد « قیزقلعه‌سی » افتتاح شد و سد «خداآفرین» نیز به بهره‌برداری کامل رسید.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، سد قیزقلعه‌سی با توان تنظیم سالانه دو میلیارد مترمکعب آب به عنوان بزرگ‌ترین و مهم‌ترین پروژه مرزی استان آذربایجان شرقی در نتیجه رویکرد و سیاست "تعامل همه جانبه با همسایگان" از سوی دولت سیزدهم، دقایقی پیش با حضور آیت‌الله "سید ابراهیم رئیسی" رئیس جمهور ایران و " الهام علی‌اف" رئیس‌جمهور آذربایجان " افتتاح و سد خداآفرین نیز همزمان با افتتاح این سد به بهره‌برداری نهایی و کامل رسید.

با افتتاح این پروژه ۲۰ ساله که با توان و دانش مهندسان ایرانی طراحی و احداث شده است، هر دو کشور ایران و آذربایجان از دستاوردهای اجرای این طرح مهم منتفع می‌شوند.

با بهره‌برداری از سد قیز قلعه سی، حجم آب ذخیر شده در سد خداآفرین که در بالادست سد قیز قلعه سی قرار دارد از طریق کانال و شبکه پایاب به دشت‌های آذربایجان شرقی، اردبیل و جمهوری آذربایجان به میزان ۲ میلیارد متر مکعب در سال تزریق می‌شود و زمینه توسعه بخش‌های گردشگری، کشاورزی و نیز تولید انرژی برقابی فراهم خواهد شد.

 

کد خبر: 73891
  تاریخ خبر : 1403/02/30
  آخرین به‌روزرسانی : 1403/02/31
 زهرا بقولی‌زاده
 151