شنبه, 26 خرداد 1403
مشروح خبر :: دستاوردهای دولت سیزدهم در بخش آب خراسان شمالی/ از تکمیل سد گلمندره تا تسریع در اجرای علاج‌بخشی سد بیدواز

استاندار تشریح کرد؛

دستاوردهای دولت سیزدهم در بخش آب خراسان شمالی/ از تکمیل سد گلمندره تا تسریع در اجرای علاج‌بخشی سد بیدواز

استاندار خراسان شمالی، تکمیل و آبگیری سد گلمندره و تسریع در عملیات اجرایی علاج بخشی سد بیدواز اسفراین و بهره برداری از آن را از دستاوردهای دولت سیزدهم در بخش آب استان بیان کرد و گفت: برکات این پروژه‌ها برای استان کم‌نظیر است.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی، محمدرضا حسین‌نژاد روز یکشنبه در نشست تبیینی و اطلاع‌رسانی دستاوردهای دولت سیزدهم در این استان، تصریح کرد: سد گلمندره که به‌صورت عملیاتی با سیلاب بهمن‌ماه سال گذشته آبگیری شد اگر نبود، خسارت بسیاری به بوستان گلستان در شمال شرق کشور وارد می‌شد.

وی توضیح داد: با توجه به اهتمام دولت سیزدهم طی چند سال اخیر در تصویب و ابلاغ اعتبارات مورد نیاز، تکمیل ساخت این سد در اولویتهای دولت سیزدهم قرار گرفته بود که با تکمیل به موقع آن و مهار سیلاب گلمندره، مانع خسارات در پایین دست شد.

استاندار خراسان شمالی همچنین با اشاره به پروژه علاج بخشی سد بیدواز اسفراین گفت: این پروژه به‌عنوان یکی از مصوبات دوساله سفر رییس جمهوری بود که در کمتر از پنج ماه تکمیل و این سد به‌صورت عملیاتی در پایان سال ۱۴۰۱ با تمام ظرفیت آماده آبگیری و مهار سیلاب‌ها شد و در بهمن‌ماه سال ۱۴۰۲ به‌صورت رسمی با حضور معاون رییس جمهوری، به بهره‌برداری رسید.

وی در ادامه توضیح داد: سد در دست ساخت گلمندره از نوع خاکی با هسته رسی است و عملیات اجرایی آن بیش از ۹۴ درصد پیشرفت فیزیکی دارد. گنجایش ذخیره سازی آب در مخزن این سد ۲۸ میلیون و ۷۰۰ هزار متر مکعب آب است و هدف از ساخت این سد، کنترل سیلاب ورودی به جنگل گلستان، تنظیم سالانه بیش از ۹ میلیون مترمکعب آب برای بهبود وضعیت کشاورزی در اراضی پایاب و رونق وضعیت صنعت و اقتصاد در منطقه است.

گفتنی است، سد اسفراین نیز از نوع خاکی با هسته رسی است و در سال ۱۳۸۳ به بهره برداری رسیده که مخزن آن گنجایش ذخیره سازی بیش از ۴۸ میلیون مترمکعب آب و توان تنظیم سالانه ۴۱ میلیون مترمکعب آب را دارد. عملیات اجرایی علاج بخشی سد اسفراین در سال ۱۳۹۵ آغاز و در سال ۱۴۰۲ به بهره‌برداری رسید.

شایان ذکر است، تاکنون در استان خراسان شمالی هشت سد در دست بهره‌برداری با مجموع گنجایش مخزن ۲۲۳ میلیون مترمکعب آب ساخته شده و سه سد نیز در دست ساخت است.

کد خبر: 74034
  تاریخ خبر : 1403/03/06
  آخرین به‌روزرسانی : 1403/03/06
 مدیر روابط عمومی
 98