شنبه, 26 خرداد 1403
مشروح خبر :: ضرورت همراهی کشاورزان در اجرای طرح مدیریت توأمان آب و برق با استفاده از سیستم‌های آبیاری نوین و اصلاح الگوی کشت

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمان مطرح کرد:

ضرورت همراهی کشاورزان در اجرای طرح مدیریت توأمان آب و برق با استفاده از سیستم‌های آبیاری نوین و اصلاح الگوی کشت

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمان با تشریح وضعیت منابع آب استان گفت: اجرای مدیریت توأمان منابع آب و مصرف برق چاه‌های کشاورزی یکی از سیاست‌های قطعی وزارت نیرو در سال جاری است و کشاورزان باید با استفاده از سیستم‌های آبیاری نوین و اصلاح الگوی کشت در مدیریت مصرف و بهره‌روی آب به کاهش برداشت آب از منابع زیرزمینی کمک کنند.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای کرمان، حمید علیدادی سلیمانی رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل این شرکت در خصوص میزان حجم ورودی ذخیره آب سدهای استان در پی بارندگی‌های اخیر اظهار داشت: علیرغم زمستان کم بارش سال گذشته، در سال آبی جاری میزان بارندگی استان تاکنون بر اساس ایستگاه‌های شرکت آب منطقه‌ای کرمان ۱۲۶ میلیمتر بوده است که متوسط بلند مدت بارندگی در سال آبی ۱۲۹میلیمتر است.

علیدادی سلیمانی در ادامه تصریح کرد: در بارندگی‌های اخیر ۷۰ میلیون متر مکعب آب به سدهای استان وارد شد و ذخیره سدهای استان از ۲۰ درصد به ۳۲ درصد افزایش حجم یافته است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمان اظهار داشت: میزان ذخیره آب در سد جیرفت حدود ۱۱۳ میلیون متر مکعب است و کمترین میزان ذخیره آب در سدهای استان مربوط به سد تنگوئیه سیرجان با حدود ۲/۴ میلیون متر مکعب است.

وی افزود: همچنین میزان ذخیره آب در سد شهید سلیمانی بافت ۱۴ میلیون مترمکعب و در سد نسا شهرستان بم ۴۶ میلیون مترمکعب است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمان اظهار کرد: در سال جاری درصد ذخیره آب سدهای استان مجموعاً ۳۲ درصد است که نسبت به سال گذشته در همین تاریخ حدود ۶ درصد کاهش داشته است.

وی در خصوص وضعیت مصرف منابع آب استان گفت: در استان کرمان ۲۳۵۴۴ حلقه چاه آب مجاز دارای پروانه بهره‌برداری وجود دارد که ۲۰۶۹۵ حلقه چاه مربوط به بخش کشاورزی و ۱۴۰۰ حلقه چاه آب شرب و همچنین تعداد ۱۴۵۹ حلقه مربوط به بخش صنعت است.

علیدادی سلیمانی در ادامه خاطرنشان کرد: در استان کرمان بیش از ۶ میلیارد متر مکعب آب در سال مصرف می‌شود که حدود ۹۲ درصد از این میزان مربوط به بخش کشاورزی و بیشترین میزان مصرف مربوط به جنوب استان کرمان است که بیش از ۱۵ هزار چاه مجاز در این منطقه وجود دارد.

کد خبر: 74040
  تاریخ خبر : 1403/03/06
  آخرین به‌روزرسانی : 1403/03/06
 مهران ملامحمدی
 82