شنبه, 26 خرداد 1403
مشروح خبر :: نگاه راهبردی آیت‌الله رئیسی به آب به عنوان سنگ بنای توسعه پایدار استان بوشهر/ تحقق وعده صادق شهید جمهور به کشاورزان تنگستانی

در گفتگو با شبکه خبری آب ایران مطرح شد؛

نگاه راهبردی آیت‌الله رئیسی به آب به عنوان سنگ بنای توسعه پایدار استان بوشهر/ تحقق وعده صادق شهید جمهور به کشاورزان تنگستانی

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر رفع مشکلات تأمین و توزیع آب در این استان ساحلی را یکی از حوزه‌های مورد تأکید رئیس جمهور شهید، آیت‌الله رئیسی دانست و گفت: بدون شک مردم استان بوشهر با دیدن هر یک از طرح‌های دولت سیزدهم در بخش آب، قدردان و به یاد رئیس جمهور مردمی ایران خواهند بود.

علی محمدی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر در گفتگو با خبرنگار شبکه خبری آب ایران با اشاره به دستاوردهای دولت سیزدهم در بخش آب استان بوشهر اظهار کرد: رئیس جمهور فقید ایران، شهید آیت‌الله رئیسی نقش تعیین کننده‌ای در پیشبرد طرح‌های حوزه آب در استان بوشهر داشت.

محمدی بیان داشت: نگاه راهبردی به مسئله آب به عنوان سنگ بنای توسعه پایدار استان بوشهر، نشان از درایت و آینده‌نگری این شهید راه خدمت داشته و علاوه بر به ثمر نشستن پروژه‌های در حال ساخت، ریل‌گذاری مناسبی در دولت سیزدهم به منظور رفع تنش‌های آبی آینده نیز انجام شده است.

وی با معرفی سد «دالکی» به عنوان یکی از بزرگترین پروژه‌های استان بوشهر گفت: تأمین اعتبار این سد همواره یکی از دغدغه‌های مسیر ساخت این ابرپروژه بوده که در دولت سیزدهم با تشخیص دقیق این مسئله، جذب اعتبارات از منابع مختلف در دستور کار مدیران این استان قرار گرفت.

مدیرعامل آب منطقه‌ای بوشهر افزود: اثرات این پیگیری در پیشرفت فیزیکی سد دالکی نمایان می‌شود؛ به طوری که این پروژه که در ابتدای دولت سیزدهم ۲۳ درصد پیشرفت داشته، هم‌اکنون با ۵۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارای کارگاهی فعال و پویا است.

محمدی، تکمیل و بهره‌برداری از طرح‌های اجرایی را یکی از دغدغه‌های شهید آیت‌الله رئیسی دانست و گفت: با دستور ریاست جمهوری، سه سد خاییز، اخند و باغان در لیست مصوبات سفر نخست هیئت دولت به استان بوشهر قرار گرفت. 

وی عنوان کرد: این اقدام موجب شد تا در دومین سفر ریاست جمهوری به استان بوشهر، سد باغان و اخند به عنوان دو پروژه مهم تأمین آب شرب و صنعت که انتفاع آن به مردم شهرستان‌های دشتی، جم و عسلویه می‌رسد به مرحله آبگیری برسد که هم اکنون در مدار بهره‌برداری قرار دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر افزود: علاوه بر دو پروژه مذکور، رهاسازی آب از سد خاییز شهرستان تنگستان نیز در تابستان ۱۴۰۲ برای نخستین بار در تاریخ کشاورزی این شهرستان رقم خورد تا وعده صادق شهید رئیسی که به صورت چهره به چهره با کشاورزان تنگستانی بیان شده بوده، تحقق یابد.

محمدی خاطرنشان کرد: از دیگر برکات سفرهای رئیس جمهور فقید ایران به استان بوشهر، تصویب اعتبار و تکمیل طرح‌هایی در حوزه ارتقاء راندمان آبیاری در بخش کشاورزی است که به حفظ منابع آب و بهبود معیشت کشاورزان کمک شایانی می‌کند.

وی اظهار کرد: تکمیل و بهره‌برداری از ایستگاه پمپاژ «حاج مهدی» در شهرستان دشتستان، تکمیل شبکه آبیاری و زهکشی «دالکی-کلل» و اجرای فاز اول خط انتقال سد خاییز از جمله پروژه‌های بهبود آبیاری در بخش کشاورزی است.

محمدی با اشاره به شروع عملیات اجرایی سد «دهرود» در شهرستان دشتستان و سد «باهوش» در شهرستان تنگستان به عنوان آخرین یادگار از مصوبات سفر شهید رئیسی به استان بوشهر گفت: این طرح در یکی از مناطق کم برخوردار استان بوشهر که محل اسکان جمع کثیری از طوایف و عشایر منطقه است در حال ساخت است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر عنوان کرد: عملیات اجرایی سد دهرود با استقبال گرم بیش از ۳ هزار نفر از عشایر، طوایف و مردم منطقه از معاون اجرایی رئیس جمهور آغاز شد و معاون رئیس جمهور نیز حامل پیام سلام و تقدیر مرد محبوب مردم به مرزداران خلیج فارس بود.

وی عنوان کرد: موارد مطرح شده تنها بخشی از اقدامات جهادی بخش آب در سه سال اخیر استقرار دولت مردمی در استان بوشهر بوده است و با آینده‌نگری مناسب، ۴ طرح دیگر نیز برای عبور استان بوشهر از تنش‌های آبی آماده اجرا است.

محمدی با گرامیداشت یاد شهدای خدمت و به ویژه رئیس جمهور فقید آیت الله رئیسی و همراهان ایشان در سانحه دلخراش هوایی تأکید کرد: بدون شک مردم استان بوشهر با دیدن هر یک از طرح‌های مذکور، قدردان و به یاد رئیس جمهور مردمی ایران خواهند بود چرا که هر یک از این پروژه‌ها مانند یادگاری از این شهید خوشنام در استان بوشهر خواهند ماند. 

کد خبر: 74072
  تاریخ خبر : 1403/03/07
  آخرین به‌روزرسانی : 1403/03/07
 معصومه خداوردیان
 132