شنبه, 26 خرداد 1403
مشروح خبر :: ۳۷ میلیون مترمکعب سیلاب جذب سفره‌های زیر زمینی البرز شد

۳۷ میلیون مترمکعب سیلاب جذب سفره‌های زیر زمینی البرز شد

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان البرز اعلام کرد: ۳۷ میلیون مترمکعب آب سطحی و سیلاب از طریق طرح‌های تغذیه مصنوعی طی سال جاری به سفره‌های زیرزمینی این استان هدایت شده است.

گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای البرز: داود نجفیان با بیان این مطلب اظهار داشت: از این مقدار آب سطحی، ۳۰ میلیون مترمکعب از طریق طرح تغذیه مصنوعی دشت فردیس و هفت میلیون مترمکعب از طریق طرح تغذیه مصنوعی دشت کردان شهرستان ساوجبلاغ جذب شده است.

وی یادآور شد: احداث و بهره‌برداری از ۲ طرح تغذیه مصنوعی دشت‌های کردان و فردیس به ظرفیت حدود ۱۰۲ میلیون مترمکعب آب طی ۲ سال گذشته با اثرات مفیدی برای تقویت سفره های زیر زمینی استان البرز همراه بوده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای البرز گفت: از آنجا که دشت‌های این استان به علت فقر منابع آب زیر زمینی جزو دشت‌های ممنوعه کشور هستند بر این اساس طرح‌های مختلفی برای احیای سفره‌های زیر زمینی آن‌ها به اجرا درآمده است.

نجفیان ادامه داد: شناسایی و انسداد چاه‌های غیر مجاز ، جلوگیری از اضافه برداشت با نصب کنتورهای هوشمند و اجرا و توسعه طرح‌های تغذیه مصنوعی مهمترین اقداماتی است که شرکت آب منطقه‌ای البرز با جدیت آنها را دنبال کرده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای البرز گفت : اکنون نیز طرح تغذیه مصنوعی دشت کرج به ظرفیت جذب ۱۲ میلیون مترمکعب آب در دست اجرا قرار دارد ضمن آنکه مطالعه طرح تغذیه مصنوعی منطقه فشند شهرستان ساوجبلاغ نیز مراحل پایانی خود را می گذراند.

وی تاکید کرد: تلاش‌ها براین است تا با اجرای طرح های مختلف بتوان سفره‌های زیر زمینی البرز را تقویت و مشکلات زیست محیطی و آبی استان را به حداقل رساند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای البرز افزود: بیش از یک هزارو۱۰۰ حلقه چاه غیر مجاز طی سال گذشته در این استان شناسایی و مسدود شد و امسال نیز برای انسداد حدود ۲ هزار حلقه چاه دیگر برنامه‌ریزی شده است.

نجفیان گفت: تعیین سهمیه برداشت آب برای مزارع کشاورزی، باغی و صنعتی یکی از اقدامات برای جلوگیری از هدر روی آبها در استان است که با هوشمندسازی کنتورهای آب کشاورزی و صنعتی این برنامه دنبال می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای البرز اظهار کرد: تغییر الگوی کشت در استان البرز یکی از برنامه های سازمان جهاد کشاورزی استان با مشارکت کشاورزان و بهره برداران است که از سال زراعی جاری با حمایت دولت سیزدهم عملیاتی شده است.

نجفیان ادامه داد: امیدواریم با مشارکت مردم، کشاورزان ، صنعتگران و سایر بخش‌ها بتوانیم گام‌های موثری برای مدیریت منابع آبی البرز برداریم.

گفتنی است، حجم آبهای سطحی و زیر زمینی استان البرز یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون مترمکعب برآورده شده است.

 

 

کد خبر: 74105
  تاریخ خبر : 1403/03/08
  آخرین به‌روزرسانی : 1403/03/08
 عباس کیخایی
 56