پنجشنبه, 4 مرداد 1403
مشروح خبر :: خراسان جنوبی؛ رتبه برتر کشوری در تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی/ هوشمندسازیِ نزدیک به صددرصد چاه‌های استان

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی مطرح کرد:

خراسان جنوبی؛ رتبه برتر کشوری در تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی/ هوشمندسازیِ نزدیک به صددرصد چاه‌های استان

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی با بیان اینکه در حال حاضر نزدیک به صددرصد چاه‌های کشاورزی استان مجهز به کنتور هوشمند آب و برق است، گفت: مجموع اقدامات صورت گرفته موجب کسب رتبه برتر کشوری این استان در بحث تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی شده است.

عباس سارانی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی در گفتگو با شبکه خبری آب ایران، اقدامات صورت گرفته در حوزه مدیریت آب استان را عامل موفقیت در ارزیابی تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی در سطح ملی خواند و اظهار داشت: براساس این ارزیابی، خراسان جنوبی رتبه برتر کشوری را کسب کرده است.

وی افزود: در حال حاضر در قالب این طرح نزدیک به صددرصد چاه‌های کشاورزی استان مجهز به کنتور هوشمند آب و برق است. 

سارانی بیان داشت: طی ۳ سال گذشته، ۲۷۲ حلقه چاه کشاورزی در استان خراسان جنوبی به کنتور هوشمند آب و برق مجهز شده‌اند. همچنین تاکنون ۱۹۴ حلقه چاه غیرمجاز نیز مسدود شده که با این اقدام از ۳۶۷ هزار مترمکعب منابع آب زیرزمینی حفاظت شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی یادآور شد: درخصوص مطالعه و ساماندهی رودخانه‌های استان به منظور جلوگیری از بروز خسارات مالی و جانی در اثر سیلاب، از مجموع ۱۲ و ۵۰۰ کیلومتر رودخانه موجود، یک هزار و ۴۳۴ کیلومتر مطالعه و ۲۰۰ کیلومتر نشانه‌گذاری رودخانه‌های استان انجام شده است. 

سارانی خاطرنشان کرد: مطالعه یک هزار و ۲۱۱ کیلومتر و نشانه‌گذاری ۳۰ کیلومتر دیگر در سال جاری در دست انجام است.

وی افزود: با تکمیل این پروژه‌ها ۵ هزار و ۲۷۹ کیلومتر از رودخانه‌های استان مطالعه و ۵۷۴ کیلومتر از رودخانه‌ها نشانه‌گذاری خواهد شد که ۵۰ درصد این مطالعات مربوط به دوره زمانی ۱۴۰۰-۱۴۰۲ بوده است.

کد خبر: 74291
  تاریخ خبر : 1403/03/19
 معصومه خداوردیان
 334