پنجشنبه, 4 مرداد 1403
مشروح خبر :: بازدید هیئت فنی ایران از رودخانه «ساری‌سو»/ تأکید بر تداوم رعایت حقابه ایران در رودخانه مرزی

سخنگوی صنعت آب کشور خبر داد:

بازدید هیئت فنی ایران از رودخانه «ساری‌سو»/ تأکید بر تداوم رعایت حقابه ایران در رودخانه مرزی

سخنگوی صنعت آب کشور گفت: در راستای معاهدات آبی با کشورهای همسایه، یک هیئت فنی از ایران از رودخانه مرزی «ساری‌سو» بازدید کرد.

فیروز قاسم‌زاده سخنگوی صنعت آب کشور در گفتگو با خبرنگار شبکه خبری آب ایران، با بیان این موضوع که نیمی از مساحت دنیا در سطح حوضه های آبریز مشترک بین بیش از ۱۵۰ کشور قرار گرفته‌ است، اظهار داشت: ایران نیز با کشورهای همسایه دارای آب‌های مشترک است که در همین راستا معاهدات متعددی با این کشورها در خصوص نحوه بهره‌برداری و پروتکل‌های نظارتی منعقد کرده و براساس مفاد این معاهدات، هماهنگی‌های فنی لازم به عمل می‌آید.

قاسم‌زاده با اشاره به اینکه پروتکل استفاده از آب‌های «ساری‌سو» و «قره‌سو» از سال ۱۹۵۵ میلادی بین ایران و ترکیه مبادله شده است، بیان داشت: بر همین مبنا یک هیئت فنی از کشور ایران متشکل از نمایندگان دفتر اطلاعات و داده های آب کشور و شرکت آب منطقه ای آذربایجانغربی بهمراه هیات فنی ترکیه و با حضور مرزبانی طرفین، از رودخانه «ساری‌سو» بازدید به عمل آورد و در نقاط تعیین شده در پروتکل، اندازه‌گیری‌های لازم صورت گرفت.

سخنگوی صنعت آب کشور خاطرنشان کرد: در این بازدید به تداوم رعایت حقابه ایران در رودخانه «ساری‌سو» توسط کشور ترکیه تأکید شد.

گفتنی است، «ساری‌سو» نام رودی است در شهرستان ماکو که از شمال شرق ترکیه سرچشمه می‌گیرد و در مرز بازرگان وارد خاک ایران می‌شود.

کد خبر: 74298
  تاریخ خبر : 1403/03/19
  آخرین به‌روزرسانی : 1403/03/19
 معصومه خداوردیان
 185