پنجشنبه, 4 مرداد 1403
مشروح خبر :: 87 میلیون متر مکعب آب از آب‌بندان‌های مازندران برداشت شد

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای مازندران:

87 میلیون متر مکعب آب از آب‌بندان‌های مازندران برداشت شد

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای مازندران گفت: از ابتدای فصل کشاورزی جاری تاکنون 87 میلیون متر مکعب آب از آب‌بندان‌های مازندران برای مصرف در کشتزارهای این استان برداشت و توزیع شد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای مازندران، سید محمد موسوی اظهار کرد: امسال ذخیره آب‌بندان‌های استان به ۳۸۸ میلیون مترمکعب رسید که معادل ۹۶ درصد حجم آبگیری این سازه‌های بومی است و در مقایسه با بیشترین میزان ذخیره آب این سازه‌های آبی در سال گذشته، افزایش حدود ۸۶ میلیون مترمکعبی را نشان می‌دهد.

وی با بیان این‌که تاکنون ۸۷ میلیون مترمکعب آب از آب‌بندان‌های استان وارد کشتزارها شده است، افزود: حجم مجموع آب موجود در آب‌بندان‌های استان در حال حاضر ۳۰۱ میلیون مترمکعب است که حدود ۹۴ میلیون مترمکعب بیشتر از مدت مشابه در سال گذشته است. پارسال در همین زمان آب موجود در آب‌بندان‌های استان ۲۰۷ میلیون مترمکعب بود.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای مازندران خاطرنشان کرد: با توجه به بهبود وضعیت ذخیره آب در آب‌بندان‌های استان طی سال جاری امیدواریم که تنش آبی در کشتزارهای زیر پوشش این سازه‌های آبی بومی نسبت به پیش‌بینی‌هایی که داشتیم کمتر شود.

موسوی افزود: در مازندران ۸۷۸ قطعه آب‌بندان با مساحت مجموع ۱۶ هزار و ۵۵۸ هکتار و حجم آبگیری ۴۰۵ میلیون متر مکعب آبگیری می‌شود که نزدیک به ۳۵ هزار هکتار از کشتزارهای استان را زیر پوشش دارد.

وی درباره تعداد آب‌بندان‌های مازندران اظهار کرد: بیشترین تعداد آب‌بندان‌های استان از نظر تقسیمات شهرستانی با ۲۰۷ قطعه به مساحت مجموع سه هزار و ۶۲۷ هکتار در شهرستان بابل قرار دارد و کمترین تعداد نیز با یک آب‌بندان به مساحت ۲۰ هکتار مربوط به شهرستان نوشهر است.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای مازندران اظهار کرد: بیشترین آب ذخیره شده آب‌بندان‌ها نیز در حال حاضر با حدود ۵۹ میلیون متر مکعب در آب‌بندان‌های بابل قرار دارد و کمترین میزان ذخیره شده نیز با حدود ۱۱۰ هزار مترمکعب در شهرستان تنکابن است که چهار آب‌بندان به مساحت مجموع ۱۵ هکتار دارد.

کد خبر: 74339
  تاریخ خبر : 1403/03/21
  آخرین به‌روزرسانی : 1403/03/21
 مدیر روابط عمومی
 102