پنجشنبه, 4 مرداد 1403
مشروح خبر :: 70 درصد سدهای آذربایجان شرقی پر است

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی:

70 درصد سدهای آذربایجان شرقی پر است

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی با تشریح وضعیت سدهای استان گفت: حجم 30 درصد مخازن سدها افزایش یافته و حدود 70 درصد از حجم ذخیره سدهای استان پُر است.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل روابط عمومی آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی، یوسف غفارزاده مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای امروز در سلسله نشست‌های رسانه‌ای «رسم خدمت» گزارش عملکرد دستگاه‌های اجرایی آذربایجان‌شرقی اظهار کرد: بخش آب بخش بسیار مهمی است؛ زیرا تأمین آب شرب، کشاورزی و صنعت و خانگی در وضعیت متفاوتی هستند و در تأمین آب نمی‌توان مانند انرژی، از استان‌های دیگر انرژی آورد و باید با آنچه داریم سر کنیم.

وی گفت: امسال وضعیت بارش نسبت به سال‌های قبل بهتر است و ۳۰۵ میلی‌متر میزان بارش استان بود که این میزان ۲۷ درصد از سال قبل و ۱۰ درصد از میانگین دراز مدت بیشتر است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان آذربایجان شرقی در تشریح وضعیت سدها یادآور شد: حجم ۳۰ درصد مخازن سدهای استان افزایش یافته و حدود ۷۰ درصد از حجم مخازن سدهای استان پُر است.

وی با اشاره بر پروژه‌های عمرانی تصریح کرد: دولت سیزدهم به بخش آب توجه جدی داشت و حتی در سفر نخست، اعتبارات خوبی برای پروژه‌های نیمه تمام اعطا کرد؛ در خرداد سال ۱۴۰۲ نیز تصفیه‌خانه آب شرب میانه بعد از ۱۸ سال به بهره‌برداری رسید.

تزریق ۹ هزار میلیارد تومان در دولت سیزدهم به بخش آب آذربایجان‌شرقی
غفارزاده خاطرنشان کرد: بیش از ۹ هزار میلیارد تومان در این سه سال اخیر در بخش آب هزینه شده و از این باب، پروژه‌های نیمه تمام سالیان قبل به اتمام رسیده است.

وی با بیان اینکه ۱۲ هزار هکتار شبکه پایاب با این اعتبارات به اتمام رسیده است، ادامه داد: در شهرستان‌های عجب‌شیر، میانه، خداآفرین و جلفا شبکه پایاب ایجاد شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان توضیح داد: ۲۵ کیلومتر از رینگ ۲۷ کیلومتری تبریز و مخزن صدهزار مترمکعبی تبریز به اتمام رسیده و همچنین رینک شرقی تبریز شروع شده و تا پایان سال به اتمام خواهد رسید.

بهره‌برداری از سد «گرمی چای» تا آذر امسال
وی افزود: سد «گرمی چای» نیز تا آذر امسال به اتمام و همچنین سد «گردیان» در جلفا نیز در هفته دولت به بهره‌برداری خواهد رسید.

غفارزاده گفت: سد «قیزقلعه‌سی» به عنوان آخرین پروژه مورد افتتاح رئیس جمهور نیز به عنوان پروژه بین‌المللی با توان داخلی ساخته شد؛ همچنین کانال خداآفرین نیز در روزهای آتی به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی ابراز کرد: در شهرستان جلفا پست ۱۳۰ کیلووات برای تأمین برق شبکه نیز در حال احداث است و تا پایان شهریور ماه به اتمام و پست خلف بیگلو و یک پست برق در خداآفرین نیز در هفته دولت به بهره‌برداری خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان آذربایجان شرقی در تشریح وضعیت آب کلان شهر تبریز گفت: از محل تأمین سد زرینه‌رود ۱۸۰ کیلومتر فاصله هست که قبلاً ۱۲۰ کیلومتر این مسیر لوله بتنی بود که تماماً بل لوله‌ها فولادی جایگزین شدند، از این‌رو پایداری خط بالا رفته و ترکیدگی نیز از بین رفته است.

وی افزود: برای آبرسانی شهرهای جلفا و هادی‌شهر نیز تصفیه‌خانه با پیشرفت ۹۳ درصدی در حال احداث است و تا هفته دولت به بهره‌برداری خواهد رسید.

غفارزاده تصریح کرد: در بخش آب که شامل آبرسانی به شهرها و سدها و غیره است حدود ۸۰ درصد کارهای تعریف شده و باقیمانده پروژه های دولت‌های قبل در این سه سال به پایان رسیده و مابقی نیز تا پایان سال به اتمام خواهد رسید.

وی گفت: زحمات سه ساله‌ای که برای بخش آب کشیده شد، یک انقلاب بزرگ بود و قطعاً در تولید و رفاه و اقتصاد مردم تاثیر خواهد گذاشت.

کد خبر: 74359
  تاریخ خبر : 1403/03/22
  آخرین به‌روزرسانی : 1403/03/22
 کاربر روابط عمومی
 86