پنجشنبه, 4 مرداد 1403
مشروح خبر :: افت ۴۲ متری سفره آب زیرزمینی دشت قزوین طی ۲۷ سال گذشته

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خبر داد:

افت ۴۲ متری سفره آب زیرزمینی دشت قزوین طی ۲۷ سال گذشته

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای قزوین گفت: برداشت‌های بی‌رویه و حفر چاه‌های غیرمجاز در طول 27 سال گذشته، سبب شده تا سطح سفره آب زیرزمینی دشت قزوین حدود 42 متر افت کند که این میزان بیانگر افت متوسط سالیانه حدود 70 سانتیمتری این سفره است.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین، منصور ستوده مدیرعامل این شرکت در نشست خبری مدیران عامل صنعت آب و برق استان با اصحاب رسانه ویژه گذر از دوره اوج مصرف تابستان ۱۴۰۳ با اشاره به تنش آبی استان اظهار داشت: متوسط میزان بارندگی در استان قزوین ۳۲۲ میلیمتر می باشد که از این میزان در سال آبی جاری ۲۶۰ میلیمتر بارندگی محقق شده که این میزان نشان دهنده ۲۷ درصد افزایش بارندگی نسبت به سال گذشته و ۱۵ درصد کاهش نسبت به بلند مدت است.

ستوده با اشاره به اطلاعات آخرین آماربرداری منابع آب‌های زیرزمینی و سطحی انجام شده، عنوان داشت: مصرف منابع آب در بخش کشاورزی حدود ۸۸ درصد و در بخش های صنعت و شرب مجموعاً ۱۲ درصد است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای قزوین تصریح کرد: دشت قزوین جزو دشت‌های ممنوعه و بحرانی کشور است که به دلیل حفر چاه‌های غیرمجاز و برداشت‌های بی‌رویه در طول ۲۷ سال گذشته، سطح سفره آب زیرزمینی آن حدود ۴۲ متر افت کرده، یعنی به‌طور متوسط ۷۰ سانتی متر در هر سال!

ستوده ادامه داد: این افت شدید سفره آب زیرزمینی منجر به پدیده فرونشست زمین شده که تداوم آن می‌تواند سبب بروز خسارات جبران‌ناپذیر شود.

وی از تغییر در شیب و ارتفاع رودخانه‌ها، کاهش نفوذپذیری منابع آب سطحی، گسترش پهنه‌های بیابانی، آسیب‌رسانی به خطوط انتقال آب، نفت، گاز و از بین رفتن راه‌های ارتباطی به عنوان عوارض ناشی از وقوع این پدیده یاد کرد.

ستوده با اشاره به اینکه در استان قزوین ۵۸۱۷ حلقه چاه مجاز وجود دارد، خاطرنشان کرد: در راستای صیانت و حراست از منابع آب طرح‌های مهمی در استان در حال اجراست که طرح سازگاری با کم آبی از مهمترین آنهاست که در دو فاز اجرا می‌شود.

وی افزود: در فاز نخست این طرح با همکاری سازمان‌ها و ارگان‌های مربوطه باید ۳۲۵ میلیون مترمکعب آب تا سال ۱۴۰۵ صرفه‌جویی شود. طرح سازگاری با کم آبی تاکنون حدود ۶۴ درصد پیشرفت دارد، که بخشی از اقدامات در قالب این طرح شامل انسداد چاه‌های غیرمجاز، نصب کنتورهای هوشمند برروی چاه‌ها مجاز و همچنین اصلاح و تعدیل پروانه‌ها بهره‌برداری از چاه‌ها است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای قزوین با تأکید بر لزوم انسداد چاه‌های غیرمجاز در استان عنوان کرد: از گذشته تا به امروز ۲۸۳۱ حلقه چاه غیرمجاز پر و مسدود شده که ۱۰۱۶ حلقه آن مربوط به سال ۱۴۰۲ بوده و با این اقدام از برداشت ۳۴۰ میلیون مترمکعب آب جلوگیری به‌عمل آمده است.

وی تصریح کرد: در راستای کنترل آب برداشتی از چاه‌های نیز ۳۸۰۵ دستگاه کنتور هوشمند بر روی این چاه‌ها نصب شده و این اقدام مهم تا تجهیز همه چاه‌های مجاز استان به کنتور هوشمند ادامه خواهد داشت.

ستوده در خصوص مدیریت توأمان آب و برق اظهار داشت: مصرف زیاد برق کنتور چاه‌های کشاورزی که ناشی از برداشت زیاد آب است در سامانه‌ای در حال رصد و پایش است و در صورت مشاهده اضافه مصرف در ابتدا برای بهره‌بردار، پیامک اخطار ارسال می‌شود و در صورت تداوم اضافه مصرف این چاه‌ها قطع خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای به استفاده از روش‌های نوین و دانش بنیان در مدیریت مصارف آب اشاره کرد و گفت: راه‌اندازی سامانه فروش و خدمات پس از فروش کنتورهای هوشمند، بانک و بازار سهم آب، راه‌اندازی سامانه کنترل اطلاعات کنتورهای هوشمند (رصد خانه آب) و راه‌اندازی سامانه پاسخگویی و رسیدگی به شکایات از جمله اقدامات دانش بنیان و نوآورانه این شرکت است، که در حال پیگیری است.

ستوده در خصوص لایروبی و بازگشایی مسیر رودخانه‌های استان عنوان کرد: تاکنون ۱۵۰ کیلومتر از مسیر رودخانه‌های استان لایروبی و ۱۷۱ هکتار از حریم و بستر رودخانه‌ها رفع تصرف و آزادسازی شده و همچنین سند تک برگی ۳۶۷۱ هکتار از بستر رودخانه‌ها اخذ شده که عمده‌ترین آن مربوط به سال ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای قزوین با اشاره به مهمترین طرح‌های آبرسانی استان اظهار داشت: فاز نخست طرح آبرسانی از سد طالقان، با هدف تأمین آب شرب سالم و گوارا برای شهر آبیک به طول ۱۷.۵ کیلومتر اجرا شد و فاز دوم این طرح نیز با هدف آبرسانی به مهرگان به طول ۳۵ کیلومتر در حال پیگیری تامین اعتبار است.

ستوده در خصوص آبرسانی از سد «بالاخانلو» گفت: مهمترین هدف ساخت این سد تأمین آب شرب ۵ شهر و ۳۰ روستای جنوب استان است.

وی افزود: حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان هزینه ساخت این سد است و در حال حاضر، سد بالاخانلو ۸۴.۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و ان‌شاءالله در نیمه نخست امسال آبگیری خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای قزوین در پایان با اشاره به سد نهب به‌عنوان نخستین سد استان تصریح کرد: سد نهب با اعتباری بالغ بر ۱۲۰۰ میلیارد تومان و حجم مخزن ۱۲۰ میلیون مترمکعب آب ساخته و در حال حاضر با پیشرفت ۹۸.۵ درصدی آماده افتتاح و بهره‌برداری است.

کد خبر: 74377
  تاریخ خبر : 1403/03/23
  آخرین به‌روزرسانی : 1403/03/23
 خواجوی
 132