پنجشنبه, 4 مرداد 1403
مشروح خبر :: تجهیز 100 درصدی چاه‌های کشاورزی شهرستان مروست به کنتور هوشمند آب و برق

تجهیز 100 درصدی چاه‌های کشاورزی شهرستان مروست به کنتور هوشمند آب و برق

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای یزد از تجهیز تمام چاه‌های کشاورزی و 95 درصدی چاه‌های صنعتی این شهرستان به کنتور هوشمند آب و برق خبر داد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت سهامی آب منطقه‌ای یزد، جواد محجوبی مدیرعامل این شرکت در جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان مروست که در آستانه هفته صرفه جویی در مصرف آب و در راستای رویداد آبی این شهرستان برگزار شد، گفت: با همکاری خوب مردم شهرستان مروست در نصب کنتور هوشمند به صورت خودجوش، ۱۰۰ درصد از چاه‌های کشاورزی و ۹۵ درصد از چاه‌های صنعتی این شهرستان به کنتور هوشمند آب و برق مجهز شدند.

وی افزود: شهرستان مروست اولین شهرستانی بود که به صورت پایلوت، طرح تحویل حجمی در آن اجرا شد و سپس به سراسر استان گسترش یافت.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای یزد با بیان اینکه در سال‌های گذشته تمهیدات لازم برای مدیریت مصرف و افت سفره‌های آب زیرزمینی انجام شده است، افزود: در دشت مروست سالیانه ۶۳ سانتیمتر افت آب زیرزمینی وجود دارد.

وی با بیان اینکه در مجموع بیش از ۷۱ میلیون مترمکعب آب از منابع آبی شهرستان برداشت می‌شود، تصریح کرد: ۶۹.۰۴ میلیون مترمکعب آب از طریق چاه‌ها، ۷۶۰ هزار مترمکعب از طریق چشمه‌ها و ۱.۶۴ میلیون متر‌مکعب از قنات‌ها برداشت می‌شود.

رئیس هیئت مدیره شرکت سهامی آب منطقه‌ای یزد با بیان اینکه بیشترین مصرف آب در بخش کشاورزی این شهرستان انجام می‌شود، گفت: در سال گذشته ۶۴.۰۳ میلیون مترمکعب آب از چاه‌های کشاورزی، ۳.۰۸ میلیون مترمکعب از چاه‌های صنعت و خدمات و ۱.۹۳ میلیون مترمکعب آب از چاه‌های شرب و بهداشت برداشت شده است.

وی ابراز کرد: مطالعات فاز دوم احداث بند تغذیه مصنوعی جدید مروست در شهرستان جهت کنترل سیلاب و پایداری آب شرب و تغدیه آبخوان در دست اقدام است.

مدیرعامل آب منطقه‌ای یزد افزود: با توجه به عبور خط انتقال آب خلیج فارس، صنایع شهرستان مروست در حال رایزنی و مذاکره به منظور تامین آب از این محل هستند.

لازم به ذکر است در ابتدای این نشست مهدی حیدری رئیس اداره آب مروست گزارشی از عملکرد این اداره در سال گذشته ارائه داد.

کد خبر: 74414
  تاریخ خبر : 1403/03/24
  آخرین به‌روزرسانی : 1403/03/24
 روابط عمومی
 78