پنجشنبه, 4 مرداد 1403
مشروح خبر :: شبکه آبیاری- زهکشی سد دوستی امروز افتتاح می‌شود

همزمان با آغاز به کار ۱۰۹ طرح عمرانی و خدماتی در خراسان رضوی؛

شبکه آبیاری- زهکشی سد دوستی امروز افتتاح می‌شود

شبکه آبیاری-زهکشی سد دوستی به طول ۱۷ هزار و ۲۰۰ متر امروز توسط محمد مخبر سرپرست ریاست جمهوری افتتاح می‌شود.سطح شبکه بهبود و توسعه این پروژه ۲۳ هزار و ۵۰۰ و ۸ هزار و ۴۰۰ هکتار است.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی، مجید حسینی مدیر این پروژه درباره طرح اظهار کرد: حجم آب تنظیمی سد دوستی برای آبیاری اراضی زراعی پایاب به روش آزادسازی از مجاری خروجی سد و آبگیری از طریق بند انحرافی شیر تپه واقع در ۲۲ کیلومتری پایاب سد به طول و ارتفاع ۱۰۰ متر و ارتفاع بالا دست ۲.۸ متر با دبی ۱۵ مترمکعب بر ثانیه طراحی شده است.

حسینی همچنین به مشخصات طرح "سد و شبکه آبیاری زهکشی- دوستی" اشاره کرد و در این خصوص افزود: ساختمان سد مخزنی دوستی شهرستان سرخس در فاصله ۷۵ کیلومتری جنوب شهر سرخس در موقعیت مشترک مرزی با کشور ترکمنستان بر روی هریرود احداث شده است.

 وی درباره اهداف طرح گفت: تامین قسمتی از آب شرب شهر مشهد و سرخس به ترتیب به میزان ۱۵۰ و ۵۰ میلیون مترمکعب در سال، تامین نیاز صنعت شهر مشهد و نیاز صنعت و آبخوان سرخس به ترتیب ۱۵ و ۵۷.۶ میلیون مترمکعب در سال، تامین بخشی از آب مورد نیاز برای کشاورزی اراضی دشت سرخس به میزان ۱۱۴ میلیون متر مکعب برای ۳۱ هزار و ۹۰۰ هکتار در طرف ایران و مهار سیلاب و جلوگیری از خسارات سیل و فرسایش رودخانه از اهداف این طرح است.

حسینی هزینه اجرای شبکه آبیاری- زهکشی سد دوستی را ۳ هزار و ۳۸۰ میلیون ریال ذکر کرد.

 

کد خبر: 74415
  تاریخ خبر : 1403/03/24
  آخرین به‌روزرسانی : 1403/03/24
 زهرا بقولی‌زاده
 115