پنجشنبه, 4 مرداد 1403
مشروح خبر :: ۱۰ طرح‌ مهم صنعت آب و برق خراسان رضوی با اعتبار ۳۳ هزار میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید

با حضور سرپرست ریاست‌جمهوری؛

۱۰ طرح‌ مهم صنعت آب و برق خراسان رضوی با اعتبار ۳۳ هزار میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید

امروز ۱۰ طرح بزرگ صنعت آب و برق استان خراسان رضوی با حضور سرپرست ریاست جمهوری، وزیر نیرو و اعضای هیئت دولت افتتاح شد که بهره‌برداری از طرح آبرسانی نبی اکرم (ص)، بهره‎‌برداری از خط انتقال آب از سد تبارک به قوچان و طرح آبرسانی به تربت حیدریه از جمله این طرح‌هاست.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از  پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، صبح امروز، پنجشنبه با حضور سرپرست ریاست جمهوری،  اعضای هیئت دولت و علی‌اکبر محرابیان وزیر نیرو، ۱۰ طرح بزرگ صنعت آب و برق استان خراسان رضوی تحت عنوان «یادگار ابراهیم» به ارزش ۳۳ هزار میلیارد تومان افتتاح شد.

طرح نبی اکرم (ص) یکی از طرح‌های افتتاح شده امروز است که شامل حفر ۷۰ حلقه چاه، احداث سه باب مخزن به ظرفیت ۹۰ هزار مترمکعب و احداث ۳۰ کیلومتر شبکه تامین آب شرب با اثربخشی ۲ هزار لیتر در ثانیه برای کمک به پایداری آب شرب، بهبود کیفیت آب در نقاط مختلف و کاهش هدر رفت آب کلان شهر مشهد می‌شود.

امروز همچنین طرح آبرسانی به تربت حیدریه شامل حفر چهار حلقه چاه با دبی صد لیتر در ثانیه، احداث ۱۲ کیلومتر خط انتقال GRP و ۲.۶ کیلومتر خط انتقال به قطر ۶۰۰ میلی‌متر برای جمعیت حدود ۳۵ هزار نفر و نیز اجرای طرح آبرسانی روستایی در قالب ۷۰ روستا در سطح استان با بهره‌برداری از ۳۴ طرح آبرسانی روستایی از دیگر پروژه‌های آبفا است که امروز به مرحله افتتاح رسید.

اما بهره‌‎برداری از خط انتقال آب از سد تبارک قوچان به طول ۲۳ کیلومتر با هدف تامین بخشی از آب شرب شهر قوچان با دبی ۲۳۸ لیتر در ثانیه و بهره‌برداری از فاز تکمیلی شبکه آبیاری زهکشی سد دوستی به طول ۱۷.۲ کیلومتر با ظرفیت پنج مترمکعب در ثانیه برای حدود ۳۱ هزار و ۹۰۰ هکتار مساحت زیر دست، از جمله طرح‌های افتتاحی صنعت آب استان خراسان رضوی است.

همچنین با حضور وزیر نیرو و دیگر مقامات کشور، امروز طرح‌های صنعت آب و فاضلاب نیز به مرحله افتتاح رسید که شامل بهره‌برداری از فاز اول تصفیه‌خانه فاضلاب پرکندآباد دو به ظرفیت ۵۰ هزار مترمکعب در روز، بهره‌برداری از ۴۶ کیلومتر از شبکه جمع‌آوری فاضلاب شهر مشهد و بهره‌برداری از طرح نبی اکرم (ص) شامل سه مخزن، ۳۰ کیلومتر شبکه تامین آب و حفر ۷۰ حلقه چاه می‌شود.

این گزارش حاکی است تصفیه‌خانه پرکندآباد۲ بزرگترین تصفیه‎خانه فاضلاب در حال ارتقای کشور است که از مجموع ۲۰۰ هزار مترمکعب ارتقای برنامه‌ریزی شده در فاز اول ۵۰ هزار مترمکعب آن آماده بهره‌برداری است؛ این پروژه با هدف پیشگیری از ورود فاضلاب به محیط زیست و رودخانه تاریخی کشف رود و امکان جایگزینی و بازچرخانی پساب در کلان شهر مشهد اجرا شده است.

نکته مهم اینکه در دولت سیزدهم سطح پوشش خدمات جمع‌آوری فاضلاب در کلان شهر مشهد از ۷۵ درصد به ۸۶ درصد ارتقا یافته است.

همچنین در بخش صنعت برق نیز، امروز بخش اول نیروگاه سیکل ترکیبی ابن یمین سبزوار به ظرفیت ۱۸۳ مگاوات و واحد دوم بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی راشد تربت حیدریه به ظرفیت ۱۸۳ مگاوات افتتاح شد.

احداث نیروگاه سیکل ترکیبی خصوصی ۵۴۶ مگاواتی سبزوار شامل دو واحد گازی و یک واحد بخار جهت ایجاد زیرساخت‌های توسعه منطقه سبزوار و شمال شرق کشور است. 

همچنین احداث نیروگاه سیکل ترکیبی ۵۴۶ مگاواتی تربت حیدریه شامل دو واحد گازی و یک واحد بخار جهت ایجاد زیرساخت‌های توسعه منطقه تربت حیدریه و شمال شرق کشور می‌شود.

از دیگر پروژه‌های افتتاحی صنعت برق در این استان می‌توان به بهره‌برداری از پست برق ۴۰۰ کیلوولت زکریا و سه پست ۱۳۲ کیلوولت اشاره کرد.

کد خبر: 74420
  تاریخ خبر : 1403/03/24
 زهرا بقولی‌زاده
 124