پنجشنبه, 4 مرداد 1403
مشروح خبر :: اضافه برداشت از آب‌های زیرزمینی موجب افت 13 متری آبخوان دشت اردبیل شده است

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل:

اضافه برداشت از آب‌های زیرزمینی موجب افت 13 متری آبخوان دشت اردبیل شده است

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل گفت: ظرفیت آب زیرزمینی دشت اردبیل حدود سه میلیارد متر مکعب است و در سال‌های اخیر مصرف زیاد و اضافه برداشت‌ها موجب افت ۱۳ متری آبخوان و پایین آمدن کیفیت آب و خاک و شور شدن آنها شده است.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای اردبیل، علی حیدری اناری با حضور در برنامه رادیو و تلویزیونی «رادیو ساعاتی» از صدا و سیمای مرکز اردبیل اظهار کرد: فرسودگی شبکه، مصرف بی‌رویه و اسراف در بخش آب آشامیدنی و کشاورزی موجب هدررفت ۲۵ درصد از آب تولیدی در استان شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل افزود: برای جلوگیری از هدر رفت آب مقوله آموزش، ترویج فرهنگ مصرف بهینه آب و رعایت الگوی کشت در اولویت‌ برنامه‌های این شرکت قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه مصارف صنعتی و خانگی از طریق کنتور کنترل می‌شود، اضافه کرد: بر اساس بخشنامه ابلاغی هرگونه اضافه مصرف و خارج از الگو به صورت آب آزاد محاسبه می‌شود.

حیدری ادامه داد: در این بخش عمده هدررفت ناشی از مصرف بی‌رویه و بخشی هم مربوط به مصارف غیرضروری است که باید رعایت شود.

وی با بیان اینکه در سال گذشته زون‌بندی داخل شهر اردبیل به اتمام رسید، افزود: پیش از این تقسیم و توزیع آب به صورت جزیره‌ای بود و با اجرای این برنامه الان شبکه یکپارچه شده و فشار آب در سطح شهر یکنواخت است.

حیدری اناری ادامه داد: علاوه بر زون‌بندی، مخزن ۲۰ هزار متر مکعبی شام اسبی اردبیل هم در دست اجراست و این مخزن قرار است فشار زون‌های بالای شهر را تامین کند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل همچنین از اجرای تصفیه‌خانه شورابیل خبر داد و گفت: این تصفیه‌خانه با ظرفیت ۵۰۰ لیتر بر ثانیه با ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی در دست اجراست و تا پایان امسال مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه طرح ارتقای کیفی آب از محل اعتبارات سفر ریاست جمهوری امسال تحویل شرکت آب و فاضلاب شد، افزود: امسال علاوه بر اعتبارات اختصاص یافته سه هزار میلیارد ریال با مساعدت دستگاه‌های نظارتی به طرح‌های اضطراری و اولویت‌دار اختصاص یافته که از جمله آن اجرای خط انتقال و آبگیر پنج هزار متر مکعبی در مشگین‌شهر است.

حیدری اناری همچنین از افرایش ظرفیت آب در شهرهای نمین و عنبران خبر داد و گفت: در شهرهای نمین و عنبران ایستگاه پمپاژ هشت به شهر متصل شد و حدود ۱۵ لیتر بر ثانیه به ظرفیت آب شهر افزایش یافت.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان اردبیل اضافه کرد: با راه‌اندازی یک چاه دیگر ظرفیت آب شهرهای نمین و عنبران به ۱۴۵ لیتر بر ثانیه افزایش خواهد یافت.

 

کد خبر: 74426
  تاریخ خبر : 1403/03/25
  آخرین به‌روزرسانی : 1403/03/26
  اداره روابط عمومی
 57