پنجشنبه, 4 مرداد 1403
مشروح خبر :: اختصاص 100 میلیارد تومان برای تکمیل پروژه تغذیه مصنوعی بندان در خراسان جنوبی

اختصاص 100 میلیارد تومان برای تکمیل پروژه تغذیه مصنوعی بندان در خراسان جنوبی

استاندار خراسان جنوبی گفت: برای تکمیل پروژه تغذیه مصنوعی بندان شهرستان نهبندان 100 میلیارد تومان اعتبار توسط وزارت نیرو اختصاص یافت.

به گزارش  شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی، جواد قناعت، استاندار خراسان جنوبی در آیین آغاز عملیات اجرایی پروژه تغذیه مصنوعی بندان شهرستان مرزی نهبندان اظهار داشت: در دیدار ماه گذشته با وزیر نیرو درخواست استان را در خصوص پروژه‌های آب منطقه‌ای استان به خصوص تخصیص هزار میلیارد ریال برای تکمیل پروژه تغذیه مصنوعی بندان مطرح که با موافقت ایشان همراه بود.

وی ادامه داد: پروژه‌های مختلفی در حوزه آب و برق در سطح استان و شهرستان نهبندان آماده افتتاح داریم که از وزیر نیرو قبل از حادثه شهادت شهید جمهور رئیسی،‌ درخواست کردیم که برای افتتاح به استان سفر کند، اما این حادثه تلخ رقم خورد.

قناعت بیان کرد: در هفت ماه آینده شاهد بهره‌برداری این طرح مهم خواهیم بود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی هم گفت: استان خراسان جنوبی بیش از دو دهه متاثر از خشک‌سالی بوده و ۹۰ درصد مصارف آب در بخش های مختلف استان از منابع زیرزمینی تامین می‌شود در حالیکه این میزان در کشور ۵۰ درصد است.

عباس سارانی افزود: منابع آب سطحی استان محدود و تنها ۱۰ درصد قابل دسترس است که اقدامات و برنامه‌هایی از گذشته در دستور کار قرار گرفته است تا بتوانیم حداکثر بهره برداری از این منابع داشته باشیم.

وی بیان کرد: در سال آبی جاری شاهد بارندگی‌های خوبی به میزان ۱۲۷ میلیمتر بودیم که نزدیک به ۲۵ درصد نسبت به بلندمدت افزایش یافت و این به ذخایر منابع آبی استان کمک می‌کند.

سارانی گفت: در بخش آب‌های سطحی شاهد رواناب‌های خوبی بودیم و مردم نیز انتظار دارند رواناب‌ها مدیریت شود که برای این منظور احداث ۶ سد تغذیه مصنوعی در استان تعریف شده است.

وی ضمن قدردانی از مجموعه استانداری خراسان جنوبی برای پیگیری و تامین اعتبار برای سدهای تغذیه مصنوعی استان از محل سفر رئیس جمهور شهید به استان و در ادامه دیدار با وزیر نیرو گفت: در سفر دوم  رئیس جمهور شهید رئیسی ۴۵۰ میلیارد تومان اعتبار ابلاغ شد که پروژه‌های نیمه تمام از جمله بندان، آهنگران و گزیک در اولویت قرار گرفت.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی ادامه داد: همچنین یک ماه بعد از دیداری که به همراه استاندار با وزیر نیرو داشتیم ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار از محل وزارتخانه برای تکمیل سد بندان نهبندان اختصاص یافت تا ظرف ۷ ماه آینده این پروژه مهم اجرا شود.

وی تصریح کرد: عملیات اجرایی سد بندان سال ۹۱ آغاز و سال ۹۳ به دلیل عدم تامین اعتبار تعطیل شد، همچنین سال ۹۷ اعتبار اندکی اختصاص یافت و سال ۹۹ با پیشرفت اندک مجدد متوقف شد.

سارانی عنوان کرد: توجه ویژه رئیس جمهور شهید به استان و تاکیدات و پیگیری‌های استاندار سبب شد اعتبار مورد نیاز برای سد بندان محقق شود، لذا مناقصه انجام و شروع عملیات تکمیلی آغاز شد و امیدواریم تا هفت ماه آینده پروژه به اتمام برسد.

وی با اشاره به اهداف اجرای این پروژه گفت: تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی و کنترل سیلاب‌ها مهمترین هدف است چون پایین دست این پروژه ۸۹ منبع آبی شامل قنات، چشمه و چاه وجود دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی در پایان گفت: عملیات تکمیلی پروژه سد تغذیه مصنوعی بندان در قالب سه هزار و ۴۰۰ متر بند خاکی، هفت عدد سرریز گابیونی، ۱۲ حلقه چاه تغذیه‌ای و ۶ باب استخر تغذیه به مساحت ۳۴ هزار مترمربع اجرا می‌شود.

کد خبر: 74434
  تاریخ خبر : 1403/03/24
  آخرین به‌روزرسانی : 1403/03/26
 مدیر روابط عمومی سایت
 219