پنجشنبه, 4 مرداد 1403
مشروح خبر :: افزایش ۱۸ درصدی بارندگی و پرشدگی ۶۷ درصدی سدهای حوضه آبریز کرخه و مرزی غرب

افزایش ۱۸ درصدی بارندگی و پرشدگی ۶۷ درصدی سدهای حوضه آبریز کرخه و مرزی غرب

رئیس حوضه‌های آبریز کرخه و مرزی غرب از افزایش بارندگی در سال آبی جاری در حوضه‌های آبریز کرخه و مرزی غرب و همچنین پرشدگی ۶۷ درصدی سدهای این حوضه خبر داد.

شاهپور رجایی رئیس حوضه‌های آبریز کرخه و مرزی غرب در گفتگو با خبرنگار شبکه خبری آب ایران اظهار داشت: متوسط بارندگی حوضه آبریز درجه ۲ کرخه در سال آبی جاری ۴۹۲ میلیمتر بوده که در مقایسه با سال آبی گذشته ۱۴ درصد و نسبت به میانگین درازمدت ۱۷ درصد افزایش نشان می دهد.

وی گفت: در همین دوره زمانی، حوضه آبریز مرزی غرب ۵۲۹ میلیمتر بارندگی داشته که نسبت به متوسط سال آبی قبل و متوسط درازمدت به ترتیب ۱۹ و ۱۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.

رئیس حوضه‌های آبریز کرخه و مرزی غرب خاطرنشان کرد: در این سال آبی، در بین استان‌های واقع در حوضه آبریز کرخه و مرزی غرب، استان ایلام با ۲۳ درصد و استان لرستان با ۱۱ درصد به ترتیب بیشترین و کمترین افزایش بارندگی نسبت به دوره درازمدت ۵۴ ساله داشته‌اند.

رجایی با اشاره به میزان پرشدگی سدها در حوضه آبریز حوضه آبریز کرخه و مرزی غرب بیان کرد: بر روی رودخانه‌های کرخه و مرزی غرب ۳۲ سد با حجم مخزن ۱۱ میلیون و ۲۱۴ هزار مترمکعب وجود دارد که تا نیمه خرداد ماه جاری، نزدیک به ۷۵۰۰ میلیون مترمکعب حجم مخزن و معادل ۶۷ درصد پر شدگی ذخیره آبی داشته‌اند.

کد خبر: 74464
  تاریخ خبر : 1403/03/27
 زهرا بقولی‌زاده
 129