پنجشنبه, 4 مرداد 1403
مشروح خبر :: لزوم توجه به اجرای برنامه سازگاری با کم آبی برای جلوگیری از پدیده فرونشست

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمان مطرح کرد:

لزوم توجه به اجرای برنامه سازگاری با کم آبی برای جلوگیری از پدیده فرونشست

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمان با تأکید بر لزوم اجرای برنامه سازگاری با کم آبی به منظور جلوگیری از پدیده فرونشست، از انسداد چاه‌های غیرمجاز، نصب کنتور و اصلاح و تعدیل پروانه چاه‌های کشاورزی به عنوان طرح‌های در دست اجرا توسط شرکت آب منطقه‌ای کرمان خبر داد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای کرمان، حمید علیدادی سلیمانی مدیرعامل این شرکت در نخستین نشست از سلسله نشست‌های تخصصی منهای خبر با موضوع فرونشست در استان کرمان که توسط خانه مطبوعات و خبرگزاری‌های استان کرمان و با حضور اساتید دانشگاه، خبرنگاران و اصحاب رسانه استان کرمان برگزار شد، اظهار داشت: فرونشست یکی از مهم‌ترین پدیده‌هایی است که علاوه بر برداشت آب از منابع زیرزمینی دلایل دیگری از جمله قنوات متروکه و حرکت صفحات تکتونیکی زمین نیز دارد و باید با دقت این موضوع توسط کارشناسان بررسی شود.

وی افزود: با توجه به رشد جمعیت و گسترش بهره‌برداری از منابع آب، جامعه امروز با اثرات نامطلوب زیادی در جنبه‌های کمی و کیفی منابع آب مواجه شده است و لزوم استفاده عقلانی و مدیریت پایدار بهره‌برداری از منابع آب امری آشکار به نظر می‌رسد.

علیدادی سلیمانی تصریح کرد: افزایش روزافزون بهره‌برداری از منابع آب زیرزمینی به ویژه در مناطقی که با نهشته‌های آبرفتی انباشته گشته‌اند، موجب فرونشست در برخی حوضه‌ها شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمان تاکید کرد: مخاطرات پدیده فرونشست ابعاد گسترده‌ای دارد که از جمله آن می‌توان به تغییر ناهمسان در ارتفاع ارتفاع و شیب رودخانه‌ها، آبراهه‌ها و سازه‌هاى انتقال آب، شکست و یا بیرون زدگى لوله جدار چاه‌ها و در نتیجه تنش‌هاى تراکمى ناشى از تراکم آبخوان‌ها و ایجاد اختلال در بهره‌بهردارى از منابع آب زیرز مینى، کاهش برگشت‌ناپذیر تمام یا بخشى از مخزن آب زیرزمینى و در نتیجه از بین رفتن یا کاهش تخلخل مفید نهشته‌ها، کاهش میزان نفوذپذیرى سطحى و پیرو آن گسترش پهنه‌هاى بیابانى و سیلابی و کاهش بازدهى یا ایجاد تخریب در شریان‌هاى حیاتى و سازه‌هاى مهم، اشاره کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمان با برشمردن اقدامات متعدد شرکت آب منطقه‌ای کرمان در سال گذشته برای حفاظت از منابع آب زیرزمینی گفت: در سه سال گذشته و در دولت سیزدهم بیش از ۳۶۰۰ دستگاه کنتور بر روی چاه‌های استان کرمان نصب شده است که حدود نیمی از کل کنتورهای تاکنون نصب شده در استان کرمان است.

وی افزود: در دولت سیزدهم برخورد با تخلفات منابع آب با جدیت پیگیری شد و در این راستا ۲۳۹۴ حلقه چاه غیرمجاز پر و مسدود شده است.

 

کد خبر: 74479
  تاریخ خبر : 1403/03/27
  آخرین به‌روزرسانی : 1403/03/27
 مهران ملامحمدی
 112