پنجشنبه, 4 مرداد 1403
مشروح خبر :: ۶ برنامه محوری برای مدیریت منابع آب البرز اجرایی شد

مدیرعامل آب منطقه ای البرز :

۶ برنامه محوری برای مدیریت منابع آب البرز اجرایی شد

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان البرز اعلام کرد که با هدف بهره برداری اصولی از منابع آب و عبور از خشکسالی، ۶ برنامه محوری مدیریت منابع آب در این استان در اولویت قرار گرفته است.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای البرز، داود نجفیان با بیان این مطلب اظهار داشت: به دنبال طرح جامع مطالعات منابع آب و بررسی میزان مصارف در بخش‌های مختلف که از سال ۹۷ تا ۱۴۰۰ در البرز انجام شد، با حمایت دولت سیزدهم توانستیم برنامه مهندسی آب برای این استان تدوین و به اجرا درآوریم.

وی گفت: اکنون بخشی از منابع آبی استان البرز بین سه استان تهران، البرز و قزوین تقسیم شده و از سوی دیگر تراکم بالای جمعیت، صنایع و برداشت بی رویه آب در بخش کشاورزی البرز سبب فشار مضاعف به سفره های زیرزمینی و آب‌های سطحی این استان شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان البرز افزود: بر همین اساس مدیریت منابع آب البرز ۶ برنامه محوری حول هوشمند سازی چاه‌های آب کشاورزی، انسداد چاه‌های غیرمجاز، جمع آوری و تصفیه پساب‌های فاضلاب برای تامین آب کشاورزی و صنایع، هدایت کشاورزی به سمت الگوی کشت، توسعه طرح های تغذیه مصنوعی دشت‌ها و فرهنگسازی عمومی برای کاهش میزان مصرف آب برنامه ریزی و به اجرا درآمده است.

نجفیان بیان کرد: با حمایت دولت سیزدهم و همراهی سازمان جهاد کشاورزی از مهر ماه سال گذشته طرح الگوی کشت در استان البرز آغاز شده که البته این طرح هنوز به مرحله جامعیت نرسیده اما حرکت خوبی شروع است.

وی افزود: براساس این طرح، کاشت محصولات کم آب بر کشاورزی و باغی و استفاده از روش های آبیاری نوین به جای آبیاری سنتی مهمترین محور الگوی کشت در البرز است که تاکنون بخشی از کشاورزان و باغداران استان به سمت اجرایی کردن آن حرکت کرده‌اند.

نجفیان با بیان این‌که بیشترین میزان مصرف آب در بخش کشاورزی است، گفت: به‌همین منظور در قالب برنامه‌های آموزشی و ترویجی با همکاری سازمان جهاد کشاورزی درصدد مجاب کردن تمام کشاورزان و باغداران به سمت رعایت الگوی کشت و بهره‌گیری از شیوه‌های نوین آبیاری هستیم ضمن آن‌که باید بخشی از آبیاری کشاورزی استان از آب‌های تصفیه شده تامین شود.

 

کد خبر: 74499
  تاریخ خبر : 1403/03/29
  آخرین به‌روزرسانی : 1403/03/29
 عباس کیخایی
 75